Інфекційний контроль

Інфекційний контроль за туберкульозом – це система організаційних, протиепідемічних та профілактичних заходів, спрямованих на попередження, виникнення та зниження ймовірності передачі мікобактерій туберкульозу здоровим людям, суперінфекції хворих на туберкульоз у лікувально-профілактичних закладах, місцях довгострокового перебування людей та проживання  хворих на туберкульоз.

Профілактичні заходи в Україні щодо попередження випадків захворювання на ТБ, головним чином, полягають у профілактичних оглядах населення з метою виявлення хворих на ТБ, а також щепленнях дітей.

За 2014 р. методом флюорографії охоплено доросле населення – 482,6 на 1000 дорослого населення (17 038 472), методом туберкулінових проб - дитяче населення у віці 0-14 років включно – 366,1 на 1000 дитячого населення (2 185 220), профілактичні щеплення проведені дітям у віці до 1 року 64,9 % та 22,9 % дітям  у віці  7 років і старші. 

Профілактика ТБ шляхом дотримання заходів інфекційного контролю має бути пріоритетною в лікувально-профілактичних закладах, місцях довгострокового перебування людей та проживання хворих на ТБ. У даному контексті йдеться не лише про медичні заклади, а й інші установи, які працюють з особами з груп високої небезпеки інфікування.

У кожному протитуберкульозному закладі є План з інфекційного контролю за ТБ, проте не всі з них достатньо деталізовані, плануються заходи, але немає достатніх ресурсів, у тому числі фінансових. 

Приблизно у половині протитуберкульозних закладів виділення зон різного ступеню ризику має умовний характер. Не у повній мірі на місцях використовують можливості молекулярно-генетичної діагностики ТБ для розділення потоків хворих.

Всі ПТЗ оснащені бактерицидними лампами відкритого типу, проте застосування їх можливе за відсутності людей, що знижує їх ефективність. Станом на 01.01.2015 р. забезпеченість екранованими УФО - лампами в зонах високого ризику щодо ТБ складала 56% (цільове значення згідно зі Стандартом інфекційного контролю за ТБ не менше 90%).

З 2014 р. фахівці лабораторій ПТЗ впроваджують стандарти операційних процедур щодо безпечних практик роботи та аварійних ситуацій.

Профілактичні щеплення, що проведені дітям першого року життя та у віці 7 років і старші 

Показники профілактичних оглядів з метою виявлення хворих на туберкульоз у закладах охорони здоров'я

Виявлення хворих на туберкульоз при профілактичних оглядах Україні

Наказ МОЗ України «Про затвердження Стандарту інфекційного контролю за туберкульозом в лікувально-профілактичних закладах, місцях довгострокового перебування людей та проживання хворих на туберкульоз» 

Стандарт інфекційного контролю за туберкульозом в лікувально-профілактичних закладах, місцях довгострокового перебування людей та проживання хворих на туберкульоз​

АНАЛІТИЧНИЙ ОГЛЯД "Світовий досвід нормування впливу на працівників бактерицидного ультрафіолетового випромінювання"

Відео-ролик "Інфекційний контроль туберкульозу"

Відео-ролик "Інфекційний контроль туберкульозу" створений Альянс-Україна за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією у рамках програми «Інвестиції заради впливу на епідемії туберкульозу та ВІЛ-інфекції».Ролик рекомендований для використання в роботі неурядових організацій

Відео-ролик на підтримку інформаційно-просвітницької кампанії 14-20 листопада 2016 року #Антибіотик_за_рецептом

 

Відео-ролик 

 

 
"#Антибіотик_за_рецептом"
                                                                            
                                                              З 14 по 20 листопада в Україні проходить тиждень відповідального прийому антимікробних препаратів «#Антибіотик_за_рецептом», під час якого організатори (МОЗ України, ГО «Інфекційний контроль», DOC.ua, Public Health Solutions Agency), політики, зірки та журналісти закликають українців приєднатися до флешмобу в соціальній мережі Фейсбук. Мета акції – дати більше інформації про ризики та сформувати відповідальне ставлення до прийому антибіотиків у населення.  Також учасники акції передали МОЗ України лист із закликом прийняти Національну стратегію по  боротьбі зі стійкістю бактерій до антибіотиків та внести антибіотики до переліку рецептурних препаратів.