Вірусні гепатити

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.

Існує п’ять основних вірусів гепатиту — типи A, B, C, D і E. Кожен із цих типів може мати серйозні наслідки для здоров’я. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного захворювання у сотень мільйонів людей і, в цілому, є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки. Причиною гепатиту А і Е є, зазвичай, вживання в їжу заражених харчових продуктів або води. Гепатити В, С і D, як правило, передаються через контакт із інфікованими рідинами організму. Найчастіше передача цих вірусів відбувається при переливанні зараженої крові або її компонентів, при виконанні медичних маніпуляцій із використанням зараженого обладнання / інструментарію, споживанні наркотиків ін’єкційно та при незахищених статевих контактах. За даними ВООЗ, у 2015 р. вірусний гепатит став причиною смерті 1,34 млн людей.

Інформація щодо розподілу лікарських засобів

Інформація щодо розподілу лікарських засобів для лікування хронічного гепатиту С, що закуплені за кошти державного бюджету 2016 р. у 2017 р. (накази МОЗ України від 26.07.2017 № 860 та № 863 відповідно) у лікувально-профілактичні заклади.

Нижче у таблиці, представлено дані, отримані на основі відповідей з регіонів щодо лікувально-профілактичних закладів, куди було розподілено лікарські засоби для лікування вірусного гепатиту С.

Найбільша кількість пацієнтів, які отримуватимуть лікування препаратором «Совалді» в Кіровоградській обл. — 100 чоловік, в Запорізькій — 74 пацієнти, в Київській — 69 пацієнтів та в Донецькій — 60 пацієнтів відповідно. Розподілу препарату «Совалді» не було на Хмельницьку та Чернігівські області (згідно наказу МОЗ України від 26.07 2017 № 860).

Найбільша кількість пацієнтів, матимуть можливість пройти лікування від ВГС із використанням препарату «Харвоні» у Київській області — 128 осіб, в м. Києві — 78 осіб та Чернігівській області — 59 пацієнтів.

Також за рахунок державного бюджету було закуплено препарати, які було розподілено для лікування вірусного гепатиту С у дітей — «ПЕГАСІС», розчин для ін’єкцій, 90 мкг/0,5 мл та ПЕГ-інтерферон альфа-2а, розчин для ін’єкцій у попередньо наповнених шприцах по 135 мкг/0,5 мл. Найбільша кількість дітей, які отримуватимуть лікування препаратором «ПЕГАСІС», розчин для ін’єкцій, 90 мкг/0,5 мл та ПЕГ-інтерфероном альфа-2а у наступних областях:

  • Дніпропетровській області (15 дітей).
  • Кіровоградській області (6 дітей),
  • Київській області (7 дітей),
  • Вінницькій (3 дітей).

Як можна побачити з таблиці, більшість регіонів відповідно до зазначеного розподілу не отримуватимуть препарати для лікування ВГС у дітей.

Завантажити таблицю

 

Епідеміологічна характеристика та оцінка тягаря гепатитів B і C в Україні

У рамках демонстраційного проекту з лікування вірусного гепатиту C серед представників уразливих груп, що впроваджується за підтримки EQUIP та Агентства США з міжнародного розвитку, підготовлено два аналітичні звіти про епідеміологічну характеристику та оцінку тягаря гепатитів B і C (за результатами аналізу даних із різних джерел).

У звітах висвітлено питання щодо поширеності, лікування, профілактики та наслідків ВГ. Під час складання звіту було використано дані рутинної статистики із МОЗ (Центру медичної статистики та Центру громадського здоров’я), дані біоповедінкових досліджень ключових груп, інформацію від структурних підрозділів із питань охорони здоров’я обласних/міських державних адміністрацій, проектів міжнародної технічної підтримки, дані програмних звітів НУО, дані державної служби статистики та Національного канцер-реєстру. Окрім аналізу епідеміологічної ситуації і тягаря ВГ, надано рекомендації щодо заходів, необхідних для зменшення інтенсивності епідеміологічних процесів ВГ B та ВГ C.

 

Мапа ЗОЗ, що надають послуги з діагностики та лікування вірусних гепатитів

Заклади охорони здоров’я в Україні, що надають послуги з діагностики та лікування вірусних гепатитів