Сказ

Сказ – це гостре інфекційне захворювання нервової системи. Часто джерелом поширення вірусу сказу є собаки, лисиці чи вовки. Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через укус чи подряпину.

Симптоми
Інкубаційний період сказу зазвичай триває 1-3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року в залежності від різних факторів. Початкові симптоми сказу – підвищення температури і біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування або печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів, захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.

Є дві форми цього захворювання:
Активний сказ. У людей з активним сказом простежується гіперактивність, збудженість, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть наступає через декілька днів у результаті кардіореспіраторної зупинки.
Паралітичний сказ. На паралітичний сказ припадає близько 30% усіх випадків захворювання у людей. Ця форма сказу триває довше попередньої з легшим перебігом. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу або подряпини. Повільно розвивається кома і наступає смерть.

Профілактика
Сказу можна 100% уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу.

Якщо вас вкусила собака, негайно зверніться до лікаря.
Для боротьби зі сказом необхідно вакцинувати домашніх тварин і уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами.

За матеріалами Всесвітньої організації охорони здоровя