Skip to main content

Лікарсько-стійкий туберкульоз

Лікарсько-стійкий туберкульоз

Лікарсько-стійкий туберкульоз

Антибіотикорезистентність є глобальною загрозою людству.

Україна продовжує  входити в топ 10 країн світу з найбільшим тягарем  лікарсько-стійкого ТБ.

Протягом останніх 6-ти років частка виявлення МЛС-ТБ (Риф-ТБ) та/або пре-ШЛС/ ШЛС-ТБ як серед нових випадків ТБ, так і серед повторних має тенденцію до зниження.

Лікарсько-стійкий туберкульоз спричиняють мікобактерії (туберкульозні палички), які стійкі до багатьох ліків. Подолати таку форму туберкульозу складно, адже вибір препаратів для лікування обмежений.

Режим BPaL/M — це новітня схема лікування від лікарсько-стійкого туберкульозу, що складається з таблетованих форм препаратів бедаквіліну, претоманіду, лінезоліду і в деяких випадках моксифлоксацину. Назву схемі дала абревіатура з перших літер назв цих препаратів. Завдяки режиму BPaL загальна тривалість лікування пацієнтів з лікарсько-стійким туберкульозом скорочується майже втричі — до 6–9 місяців проти 18–24 місяців, пацієнтам більше не потрібно протягом багатьох місяців отримувати болісні ін’єкції, а головне — цей режим дає значно більше шансів на одужання.

Україна однією з перших у світі розпочала лікування від лікарсько-стійкого туберкульозу за інноваційною схемою BPaL/BPaLM і досягла його ефективності у 90%.

Існують серйозні наслідки для громадського здоров’я у випадках неефективного лікування ТБ, особливо його лікарсько-стійких форм, тому важливо, щоб всі пацієнти з ТБ отримували необхідну підтримку відповідно до індивідуальних потреб.

Внесок України у впровадження інноваційних коротких схем лікування широко представлений у найпрестижніших світових виданнях:

1) Effectiveness and safety of modified fully oral 9-month treatment regimens for rifampicin-resistant tuberculosis: a prospective cohort study
Korotych, Oleksandr et al.
The Lancet Infectious Diseases, Volume 24, Issue 10, 1151 - 1161

2) Savings from the introduction of BPaL and BPaLM regimens at the country level
C. Auer,1,2 A. Gupta,3 C. Malbacius,4 A. Ghafoor,5 Y. Kock,6 O. Medvedieva7 et al.
1Swiss Tropical and Public Health Institute, Allschwil, Switzerland; 2University of Basel, Basel, Switzerland; 3TB Alliance, New York, NY, USA; 4Disease Prevention and Control Bureau, Department of Health, Manila, The Philippines; 5National Tuberculosis Program, Islamabad, Pakistan; 6National Department of Health, Pretoria, South Africa; 7Public Health Center, Ministry of Health, Kyiv, Ukraine
IJTLD OPEN, Volume 1, Number 7, 1 July 2024, pp. 314-319(6)

3) Global adoption of 6-month drug-resistant TB regimens: Projected uptake by 2026
Aastha Gupta, Sandeep Juneja, Yana Terleeva, et al.
PLOS ONE 19(1): e0296448.