Skip to main content

Психічні розлади

Психічні розлади

 

Психічне здоров’я – одна з ключових складових добробуту суспільства. Від того, наскільки ефективно працює система підтримки психічного здоров’я, залежить соціальна стабільність, економічна продуктивність та навіть рівень довіри в суспільстві. В умовах сучасних викликів питання доступу до якісних послуг з психічного здоров`я стає все більш актуальним.

В Україні заходи з підтримки  психічного здоров’я, впроваджуються в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я "Ти як?", що ініційована першою леді Оленою Зеленською.  

Одним з ключових компонентів забезпечення доступу до послуг з психічного здоров’я є забезпечення доступу до раннього скринінгу, діагностики та лікування психічних розладів в закладах охорони здоров’я. З метою забезпечення широкого доступу до зазначених послуг, наближення послуг до пацієнта та зменшення стигми, сімейні лікарі активно задіяні до їх надання. На базі закладів охорони здоров’я відкриваються Центри психічного здоров’я та, для осіб, які цього потребують надається психіатрична допомога в умовах стаціонару або мобільними мультидисциплінарними командами.  Відтак, завдяки забезпеченню  доступності послуг,  у 2024 році, за даними наданими  Національною службою здоров’я України 740 016 пацієнтів із діагнозами F00-F99 "Розлади психіки та поведінки",  отримали медичну допомогу. З них 542 153 особи отримали такі послуги у сімейного лікаря на базі 1 069 закладів що надають первинну медичну допомогу, що у 3,9 разів більше, ніж кількість осіб, які отримували такі послуги у сімейних лікарів у 2023 році. Таке зростання свідчить про покращення доступності послуг з психічного здоров’я на рівні сімейних лікарів, що забезпечено завдяки широкомасштабному навчанню лікарів за програмою  mhGap, що реалізується в рамках загальнонаціональної програми “Ти як?” та за підтримки офісу Всесвітньої організації охорони здоров’я.  До 2024 року сімейні лікарі надавали такі послуги в рамках окоремого пакету ПМГ - "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги".

В свою чергу, з 2025 року функції з психічного здоров’я інтегровано в стандартний пакет програми медичних гарантій первинної допомоги. Це означає, що послуги з психічного здоров’я  є частиною функцій сімейних лікарів.

У частині надання стаціонарної психіатричної допомоги у 2024 році 297 закладів охорони здоров’я були залучені до її надання  в рамках ПМГ. У частині розладів, щодо яких найчастіше звертаються за медичною допомогою, перше місце (23,4%) займають органічні психічні розлади, наприклад такі як деменція, делірій. На другому місці за частотою звернення - розлади психіки і поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин,  третє місце посідає рубрика невротичних розладів, таких як фобії, тривожний розлад, панічний розлад, ПТСР.  Кожна п’ята особа, яка отримувала послуги з психічного здоров’я в рамках ПМГ мала діагноз розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин та алкоголю.

З детальним аналізом щодо кількості надавачів послуг, кількості осіб, які отримували послуги з психічного здоров’я в 2024 році в рамках ПМГ можете ознайомитись за посиланням.

Аналітична довідка охоплює динаміку звернень за медичною допомогою щодо психічних розладів до закладів охорони здоров’я в Україні у 2022-2024 роках.

У документі зібрані детальні дані про кількість пацієнтів, які зверталися за медичною допомогою, розподіл захворювань за віком, статтю та регіонами.