Очищення і дезінфекція
Поверхні в закладах охорони здоров’я становлять значний ризик для поширення інфекцій, які пов’язані з наданням медичної допомоги, оскільки багато інфекційних агентів стійкі до впливу зовнішніх факторів і мають здатність довго зберігатися на поверхнях. Наприклад, спори C. difficile можуть зберігатися на поверхнях до 5 місяців, для клебсієли описано період стійкості понад 30 місяців. Саме тому очищення та дезінфекція об’єктів внутрішнього середовища закладів охорони здоров’я мають проводиться в рамках стандартних заходів захисту.
Очищення – це механічне видалення мікроорганізмів та бруду з об’єктів і поверхонь за допомогою води та мийних або ферментних засобів для очищення.
Дезінфекція – це знищення мікроорганізмів фізичним або хімічним методом на об’єктах зовнішнього середовища:
- дезінфекція низького рівня – знищення вегетативних форм мікроорганізмів, окрім мікобактерій туберкульозу;
- дезінфекція середнього рівня – знищення вегетативних форм мікроорганізмів, включно з мікобактеріями туберкульозу.
Перед дезінфекцією слід обов’язково провести очищення поверхонь або використовувати мийно-дезінфікуючі засоби.
Проводити дезінфекцію поверхонь потрібно планово, в залежності від профілю закладу, можливих інфекційних агентів, епідемічної ситуації відповідно до затвердженої керівником закладу стандартної операційної процедури «Очищення та дезінфекція поверхонь».
При використанні дезінфекційних засобів слід дотримуватися інструкції виробника щодо приготування розчинів, часу експозиції та необхідних засобів індивідуального захисту.
Заборонено використовувати розчини для високого рівня дезінфекції (наприклад, розчини на основі глютаральдегіду) з метою проведення дезінфекції некритичних і напівкритичних поверхонь.
У випадках, якщо на будь-які поверхні потрапляють кров або інші біологічні рідини, їх слід якомога швидше очистити і дезінфікувати відповідно до алгоритму дій працівника затверджених стандартною операційною процедурою.