Референс-лабораторії ЦГЗ
Референс-лабораторія вірусологічних досліджень
Референс-лабораторія вірусологічних досліджень є Центральною (Національною) референс-лабораторією з діагностики поліомієліту, кору, краснухи, ротавірусів та грипу. Входить до Європейської регіональної лабораторної мережі Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) із лабораторного нагляду за поліомієлітом, кором, краснухою, ротавірусними гастроентеритами, а також грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ).
Лабораторія забезпечує ефективне розв’язання практичних, організаційних, методичних, експертних та навчальних завдань контролю, лабораторної діагностики та профілактики вірусних інфекцій, зокрема особливо небезпечних вірусних інфекцій. Лабораторія бере участь у реалізації Глобальної програми ВООЗ із ліквідації поліомієліту, елімінації кору та краснухи в Україні. Щороку підтверджує свій статус референс-лабораторії — проходить акредитацію ВООЗ із питань лабораторної діагностики поліомієліту, кору та краснухи. Бере участь у зовнішньому оцінюванні ВООЗ із питань лабораторної діагностики грипу методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).
Лабораторія першою в Україні розпочала діагностику COVID-19 і здійснила зовнішній контроль якості лабораторних досліджень для усіх регіональних лабораторних центрів, а тепер продовжує забезпечувати консультативну і практичну допомогу з цього питання.
Національна вірусологічна референс-лабораторія — єдина, де вперше в Україні налагоджено підтвердження випадків сказу у померлих людей методом ПЛР, а також запроваджено вивчення стану напруги імунітету у щеплених проти сказу осіб.
У рамках співпраці з Референс-лабораторією з діагностики імпортованих вірусних та паразитарних хвороб (Інститут тропічної медицини ім. Бернарда Нохта, Німеччина) на базі лабораторії запроваджено діагностику вірусних особливо небезпечних хвороб: гарячок денге, Західного Нілу, Крим-Конго, Чікунгунья, гарячки з нирковим синдромом та інших хантавірусних інфекцій.
Лабораторія також взаємодіє з регіональними референс-центрами ВООЗ із поліомієліту (Гельсінкі, Фінляндія), кору та краснухи (Люксембург), грипу (Лондон, Великобританія), ротавірусної інфекції (Атланта, США та Мінськ, Білорусь).
У лабораторії утримують і постійно поповнюють музей штамів вірусів, отриманих із всесвітньо визнаних офіційних колекцій та ізольованих на території України.
Референс-лабораторія мікробіологічних та паразитологічних досліджень
Референс-лабораторія мікробіологічних та паразитологічних досліджень провадить мікробіологічні, паразитологічні та ентомологічні дослідження, надає експертну, консультативну та навчально-методичну допомогу лабораторіям лікувально-профілактичних закладів.
Головні функції: збирання даних і аналіз циркуляції збудників інфекційних хвороб на території країни, їх мінливості, резистентності до антибактеріальних препаратів, молекулярно-генетичні дослідження.
У лабораторії утримують і постійно поповнюють музей референс-штамів мікроорганізмів із всесвітньо визнаних офіційних колекцій. Ці штами необхідні практичним лабораторіям для постановки необхідних контролів під час проведення мікробіологічних досліджень з метою діагностики інфекційних хвороб, досліджень проб з об’єктів середовища життєдіяльності людини, контролю діагностичних препаратів та дезінфекційних засобів.
Лабораторія щороку бере участь у раундах міжнародного контролю якості з різних напрямків мікробіологічних досліджень.
Значну увагу приділено удосконаленню національної нормативно-правової бази з питань організації роботи лабораторій мікробіологічного профілю, вимог біологічної безпеки, сучасних методів досліджень.
Щороку лабораторія організує зовнішній контроль якості бактеріологічних досліджень з різних напрямів мікробіологічної діагностики для мережі лабораторій закладів громадського здоров’я.
Для підвищенню рівня кваліфікації профільних фахівців відбуваються навчальні семінари, консультації для спеціалістів мережі лабораторій закладів охорони здоров’я із залученням міжнародних експертів з актуальних питань мікробіологічної діагностики, визначення чутливості мікроорганізмів до антибактеріальних препаратів. Працівники лабораторії беруть участь у міжнародних проєктах під егідою Європейського регіонального бюро ВООЗ.
Установа має тісний зв’язок із регіональними центрами ВООЗ, обмінюється результатами моніторингу інфекційних агентів, здійснює молекулярно-генетичне типування окремих збудників, визначає резистентність інфекційних агентів до антибактеріальних препаратів.
Лабораторія виконує дослідницькі та науково-практичні завдання у співпраці з європейськими інституціями сфери громадського здоров’я (Польща, Іспанія). Здійснює дослідження з діагностики ендемічних протозоозів (криптоспоридіоз, лямбліоз, амебіаз), гельмінтозів (дирофіляріоз, опісторхоз, теніози, гіменолепідоз, ехінококоз тощо), імпортованих паразитозів (малярія, лейшманіоз, шистосомоз, філяріатози, тунгіоз, міази тощо), рідкісних гельмінтозів, визначення членистоногих, які мають медичне значення (пилові алергенні кліщі, демодекс, синантропні комахи). На базі лабораторії створено музей збудників та переносників паразитарних захворювань.
Референс-лабораторія з діагностики ВІЛ/СНІДу
У 1987 році за наказом міністра охорони здоров’я СРСР в Україні розпочалися дослідження зразків крові громадян на антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), передусім студентів з країн Африки. З розвитком проблеми синдрому набутого імунодефіциту (СНІД) розвивалася і система його діагностики. У 2006 році була створена референс-лабораторія з діагностики ВІЛ/СНІДу.
Ця лабораторія забезпечує якість роботи мережі національних лабораторій у сфері діагностики ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні, розробляє проєкти у галузі лабораторних досліджень та медико-технічні вимоги до тест-систем для діагностики ВІЛ, методичні рекомендації, готує аналітичні огляди з питань діагностики ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні, формує стратегію і тактики діагностики ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні (порядок здійснення скринінгових та підтверджувальних досліджень на антитіла до ВІЛ).
Референс-лабораторія з діагностики ВІЛ-інфекції/СНІДу верифікує складні для діагностики ВІЛ зразки крові, визначає кількість лімфоцитів CD-4 (СД4), рівень вірусного навантаження ВІЛ-1 методом ПЛР, мутації резистентності ВІЛ до антиретровірусних препаратів.
Установа координує діяльність та взаємодію системи національних лабораторій з діагностики ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні, відповідає за організацію програм зовнішнього оцінювання якості лабораторних досліджень з діагностики ВІЛ-інфекції, забезпечує належний рівень професійної підготовки лікарів-лаборантів лабораторій з діагностики ВІЛ-інфекції/СНІДу за допомогою відповідних навчальних заходів у визначеному чинним законодавством порядку. Лабораторія оцінює сама та бере участь в оцінюванні якості процесів лабораторій із діагностики ВІЛ/СНІДу, розробляє програми зовнішнього оцінювання якості досліджень з діагностики ВІЛ як провідний співкоординатор програми міжлабораторних порівнянь (МПР) «Антитіла до ВІЛ» (АТВ).
Референс-лабораторія з дослідження особливо небезпечних патогенів
Референс-лабораторія з дослідження особливо небезпечних патогенів здійснює референтні дослідження з діагностики та лабораторного контролю сибірки, туляремії, лістеріозу, легіонельозу, бруцельозу, холери, ієрсиніозів, ідентифікацію та підтвердження штамів, які виділяють лабораторні центри МОЗ України та інші заклади охорони здоров’я.
Основними напрямками діяльності лабораторії є: організаційно-методична, інформаційно-аналітична робота, підготовка кадрів, контроль за дотриманням вимог біологічної безпеки під час роботи зі збудниками особливо небезпечних інфекцій, консультативна та практична допомога підвідомчим установам, зокрема у разі епідемічних ускладнень, організація зовнішнього та внутрішнього контролю якості досліджень, розробка національної нормативної бази з питань організації роботи та режиму біобезпеки лабораторій, сучасних методів досліджень, участь у міжнародних проєктах.
У діагностиці особливо небезпечних захворювань і за міжнародними, і за національними стандартами обов’язковим є лабораторне підтвердження кожного випадку захворювання — сибірки, холери, туляремії, бруцельозу. Це велика відповідальність, і покладена вона на Референс-лабораторію з дослідження особливо небезпечних патогенів ЦГЗ та лабораторії особливо небезпечних інфекцій обласних лабораторних центрів МОЗ України. Достовірність і своєчасність лабораторного діагнозу ОНІ має надзвичайно важливе значення для здоров’я та життя хворого. А от у випадку висококонтагіозної холери — що швидше буде виявлено збудника у хворого чи в об’єкті довкілля, то швидше буде реагування, реалізація протиепідемічних заходів і менше людей постраждає. Тому лабораторії здійснюють моніторинг циркуляції збудника холери серед хворих на гострі кишкові недуги та водойм рекреаційного призначення, що є важливою складовою протихолерних заходів.
З 2005 року лабораторія є активною учасницею міжнародної Програми зменшення біологічної загрози, яку реалізують відповідно до Угоди між Міністерством оборони США та Міністерством охорони здоров’я України щодо співпраці у сфері запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані у виробництві біологічної зброї. Завдяки цій технічній допомозі лабораторія була модернізована та оснащена сучасним обладнанням і сьогодні є однією із кращих лабораторій МОЗ України. Спеціалісти лабораторії пройшли навчання з питань біологічної безпеки на базах міжнародних центрів, є організаторами та учасниками науково-дослідних всеукраїнських та міжнародних конференцій, симпозіумів.
Управління якістю
Референс-лабораторії ЦГЗ щороку виконують значний обсяг досліджень. Для цього використовують новітні та класичні методи лабораторної діагностики, сучасне обладнання та високий професіоналізм співробітників. Результати досліджень впливають на низку рішень із профілактики розповсюдження інфекційних хвороб серед населення. Оскільки Центр відповідає за громадське здоров’я всієї країни, він прагне надавати якісні послуги, використовувати сучасні підходи до організації своєї діяльності та постійно удосконалювати свою роботу.
Якісні лабораторні дослідження допомагають об’єктивно оцінювати стан здоров’я населення, діагностувати захворювання, здійснювати моніторинг ефективності лікування, моніторинг циркуляції збудників інфекційних недуг у навколишньому середовищі. Ключовим інструментом для проведення якісних досліджень є впровадження системи управління якістю на основі вимог національного стандарту ДСТУ EN ISO 15189:2012, що почав діяти відповідно до наказу ДП «УкрНДНЦ» від 22.06.2015 № 61 «Про прийняття нормативних документів України, гармонізованих з міжнародними та європейськими нормативними документами, національних стандартів України, скасування нормативних документів України та міждержавних стандартів в Україні».
Міністерство охорони здоров’я України приділяє велику увагу технічній компетентності референс-лабораторій ЦГЗ. Нині галузь охорони здоров’я змінюється з урахуванням європейського та загальносвітового векторів розвитку, тому лабораторна діагностика також має зазнати змін. Тож керівництво Державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України» прийняло рішення про впровадження вимог стандарту з якості та компетентності ДСТУ EN ISO 15189:2015 у референс-лабораторіях Центру.