Навчання
Інфекційні хвороби, пов’язані із наданням медичної допомоги (ІПНМД) – хвороби, що виникають у пацієнта під час догляду.
Організація профілактики інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги в закладах охорони здоров’я, що надають медичну допомогу в стаціонарних умовах, незалежно від форми власності та незалежно від їх відомчого підпорядкування визначається Порядком профілактики інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги, в закладах охорони здоров’я, які надають медичну допомогу в стаціонарних умовах.
Епідеміологічний нагляд за ІПНМД у закладах охорони здоров’я проводиться з метою виявлення найбільш розповсюджених ІПНМД та реєстрації їх спалахів, включаючи викликані мікроорганізмами з антимікробною резистентністю, відповідно до Порядку здійснення епідеміологічного нагляду та ведення обліку інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03 серпня 2021 року № 1614.
Проведення епідеміологічного нагляду є обов’язковим для катетер-асоційованих інфекцій кровотоку, катетер-асоційованих інфекцій сечовивідних шляхів, вентилятор-асоційованих пневмоній та інфекцій області хірургічного втручання. Форми збору даних наведено в додатках до Порядку.
Додатковими рекомендованими інфекційними захворюваннями для епіднагляду можуть бути:
- пріоритетні місцеві інфекційні хвороби, що здатні спричинити спалах (наприклад, норовіруси, ротавіруси, вірус грипу, туберкульоз, тяжкий гострий респіраторний синдром);
- інфекційні хвороби серед сприятливих груп населення (наприклад, новонароджені, хворі відділень інтенсивної терапії, пацієнти з опіками, пацієнти з ВІЛ);
- інфекційні хвороби, що пов’язані із професійною медичною діяльністю (наприклад, гепатити В і С, ВІЛ, туберкульоз, грип, кір, кашлюк).
Дані рутинного епіднагляду є основою для прийняття в закладі охорони здоров’я всіх рішень щодо профілактики інфекцій та інфекційного контролю.