Skip to main content

Інженерний компонент

Інженерний компонент

Інженерні заходи інфекційного контролю доповнюють адміністративні та знижують ризик контакту зі збудником або джерелом небезпеки або знижують його вплив шляхом застосування методів та технічних засобів таких як використання фізичних бар’єрів, вентиляції, ультрафіолетового бактерицидного випромінювання, безпечного обладнання та іншого.

Вентиляція

Вентиляція буває:

  • природна (здійснюється через відкриті вікна та інші отвори (двері, вентиляційні канали тощо) шляхом різниці тиску (створювана вітром, горизонтальна) або температури (вертикальна);
  • механічна (здійснюються за допомогою спеціального обладнання, яке забезпечує приплив чистого повітря всередину приміщень і видалення назовні інфікованого повітря).

Особливістю використання механічної вентиляції є належне її проєктування відповідно до потреби закладу (медичного завдання), монтаж, експлуатація та регулярний моніторинг таких параметрів як:

  • кратність повітрообміну (має бути мінімум 6 змін повітря за годину або більше залежно від функціонального призначення приміщення);
  • напрямок руху повітря (повітряні потоки мають рухатися з зон низького ризику інфікування до зони високого ризику);
  • тиск (перепад тиску), може бути нейтральний (стандартний), негативний або позитивний в залежності від функціонального призначення приміщення;

Для забезпечення і підтримання необхідної бактеріальної чистоти повітря в приміщеннях закладів охорони здоров’я у системах вентиляції можуть застосовуватися фільтри, що забезпечують ефективність не менше ніж 99,95 %, з метою забезпечення рециркуляції повітря за допомогою механічної вентиляції.

Ультрафіолетове бактерицидне випромінювання

Ультрафіолетове бактерицидне випромінювання доповнює ефект вентиляції (механічної та природної) і служить основним заходом для знезараження повітря, якщо механічна вентиляція відсутня або функціонує неефективно, а використання природної вентиляції обмежено.

Розрізняють такі види ультрафіолетових бактерицидних опромінювачів (далі – УФБО):

  • відкриті;
  • екрановані;
  • закриті (рециркулятори);
  • комбіновані.

Відкриті УФБО використовуються для знезараження повітря та поверхонь, за умови відсутності людей у приміщенні.

Екрановані УФБО використовуються для знезараження повітря у присутності людей та мають працювати постійно під час робочого процесу.

2 серпня 2021 року набув чинності наказ МОЗ України № 882 щодо раціонального використання ультрафіолетового бактерицидного випромінювання, як засобу профілактики інфекційних хвороб. 

Документом забороняється використання рециркуляторів, адже цей засіб дезінфекції повітря не має доведеної ефективності. Це дозволить медичним закладам зекономити мільйони гривень щороку та спрямувати ці кошти на інші ефективні заходи системи профілактики інфекцій та інфекційного контролю.

Також забороняється використання озонппродукуючих УФБ ламп. Це виключає шкідливий фактор, який негативно впливає на здоров’я пацієнтів та медичних працівників.

Більше рекомендацій щодо використання ультрафіолетового опромінення для дезінфекції

Нормативні документи

Навчання

Корисні матеріали