Амбулаторне лікування
З упровадженням амбулаторного лікування від туберкульозу люди отримали змогу повертатися додому, щойно стають безпечними для оточення. Відтак можна бути поруч із близькими, вчитися, працювати, а необхідну медичну допомогу отримувати у тому медзакладі, у якому буде комфортно.
Переважна більшість випадків ТБ не потребує тривалого стаціонарного лікування.
Виписатися зі стаціонару можна за таких умов:
- відсутність показань до стаціонарного лікування (тяжкого клінічного стану, ускладнень захворювання, виражених побічних реакцій, потреби в хірургічному лікуванні тощо) — це визначає лікар;
- можливість забезпечити безперервне ефективне лікування в амбулаторних умовах — слід зауважити, що сучасні моделі такого лікування від ТБ дають змогу обрати найбільш зручний формат отримання ліків для кожного пацієнта;
- для пацієнтів із ТБ легень та позитивним мазком мокротиння під час виявлення — три тижні ефективного лікування, призначеного за достовірними результатами тестів та висновком лікарсько-консультативної комісії;
- для пацієнтів із позалегеневим ТБ або ТБ легень і негативним за мазком мокротиння під час виявлення (за умови задовільного стану та переносимості лікування) відсутні вимоги щодо обов’язкової госпіталізації, тож такі пацієнти можуть лікуватися амбулаторно впродовж усього курсу терапії.
Рішення про тривалість стаціонарного етапу лікування приймає лікар-куратор на підставі оцінювання результатів клінічних, лабораторних та інструментальних методів обстеження і з урахуванням відносних переваг та ризиків для кожного пацієнта індивідуально.
Стисло про те, що таке лікування за межами стаціонару
Лікар-фтизіатр спрямовує пацієнта разом з відповідною медичною документацією до лікаря первинної медичної допомоги, з яким пацієнт уклав декларацію. Далі розпочинається динамічне спостереження за станом здоров’я пацієнта з діагнозом «туберкульоз» на амбулаторному етапі, що включає комплекс діагностичних та лікувальних втручань, які передбачені галузевим стандартом у сфері охорони здоров’я. І це насамперед щоденний контроль (включно із вихідними та святковими днями) за прийомом протитуберкульозних препаратів, щоденне опитування про наявність побічних реакцій, контроль проходження пацієнтом консультацій фтизіатра, мікробіологічних, клініко-лабораторних та інструментальних досліджень у процесі лікування відповідно до календаря моніторингу лікування та за показаннями.
Водночас роль пацієнта є вагомою в подоланні хвороби і він має чітко дотримуватися:
- регулярності прийому прописаних протитуберкульозних ліків;
- проходити всі призначені лікарем обстеження;
- повідомляти про будь-які зміни самопочуття.
В Україні широкої популярності за амбулаторного лікування від туберкульозу набули підходи з використанням цифрових технологій — наприклад, відеодзвінки, самостійний відеозапис пацієнтом прийому препаратів тощо.