Skip to main content

Поширені запитання

Поширені запитання

Поширені запитання

Як розпочати отримувати замісну підтримувальну терапію?

Умови включення в програму ЗПТ:

  • вік від 18 років
  • наявність діагнозу, відповідно до МКХ-10 F11.2 «Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів»
  • письмове звернення пацієнта щодо початку ЗПТ
  • заповнення пацієнтом інформованої згоди на участь у ЗПТ. 

Пацієнти молодше 18 років також можуть отримувати ЗПТ. Відповідно до порядку ЗПТ, лікування може бути призначено особам до 18 років у випадку згоди їхніх батьків або законних представників (опікунів).

Де отримувати замісну підтримувальну терапію для ВПО?

Ви можете звернутися до відповідних закладів охорони здоров’я за місцем фактичного перебування. Щоби продовжити лікування в іншому регіоні або закладі охорони здоров’я, пацієнти ЗПТ мають надати підтведжувальну медичну документацію.

Для пошуку лікування для пацієнтів ЗПТ ЦГЗ розробив чат-бот: https://t.me/zpt_poruch_bot.

Де я можу отримати замісну підтримувальну терапію за кордоном?

При виїзді за кордон пацієнтам рекомендується самостійно перевіряти інформацію про перелік місць, де є можливості отримання лікування ЗПТ.

Актуальну інформацію можна дізнатися тут.

Для безперешкодного отримання медичної послуги за межами України, пацієнту ЗПТ важливо мати медичну виписку з України, що підтверджує факт того, що він/вона перебуває на лікуванні ЗПТ та включає в себе інформацію про препарат та його дозування.

Представник Центру громадського здоров’я відповідальний за супровід пацієнтів ЗПТ за кордоном:

  • Карасійчук Тарас — головний фахівець з управління та протидії вірусним гепатитам та опіоїдної залежності
  • телефон: +380973183061
  • електронна пошта: t.karasiichuk@phc.org.ua

Куди я можу поскаржитися на якість ЗПТ препарату?

Щодо якості препаратів (їхньої неефективності або непередбачуваних побічних реакцій) необхідно скаржитися до Державного експертного Центру МОЗ через заповнення карти повідомлення. Якщо є скарги на надання послуг, то можна написати офіційну скаргу до НСЗУ, ЦГЗ, ДОЗ ОДА. Щоби поскаржитися до ЦГЗ, необхідно написати офіційний лист і надіслати його на електронну пошту info@phc.org.ua.

Куди можна поскаржитися на медзаклад?

В обласний ДОЗ, на гарячу лінію НСЗУ, до керівництва лікарні.

Чи можу я отримувати ЗПТ без паспорта?

Ви можете надати інший документ, який посвідчує вашу особу:

1. Документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну; тимчасове посвідчення громадянина України).

2. Документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус (посвідчення водія; посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; посвідка на постійне проживання; посвідка на тимчасове проживання; картка мігранта; посвідчення біженця; проїзний документ біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; проїзний документ особи, якій надано додатковий захист).

3. Довідка про звільнення з місць позбавлення волі.

Докладніше тут

Чи можу я отримувати ЗПТ без декларації із сімейним лікарем?

Так, якщо ви ВПО — зверніться до найближчого зручного закладу, аби отримати медичну допомогу й консультацію. Чат-бот для пошуку лікування для пацієнтів ЗПТ: https://t.me/zpt_poruch_bot

Що робити, якщо я втратив/ла всі документи? (наприклад, якщо ви ВПО)

Лікуючий лікар у новому закладі охорони здоров’я може ідентифікувати пацієнта ЗПТ такими способами:

1. Зв’язатися з попереднім лікуючим лікарем пацієнта

2. Перевірити дані про пацієнта в центральній базі даних ЕСОЗ

3. Перевірити дані про попереднє лікування в базі даних Syrex

Докладний алгоритм

Чи можуть мобілізувати пацієнтів ЗПТ?

Пацієнти ЗПТ не підлягають мобілізації і звільняються від проходження військової служби, оскільки мають мають встановлений діагноз залежності згідно зі МКХ-10: F11 «Розлади психіки та поведінки внаслідок вживання опіоїдів».

Відповідно до Статті 15 наказу Міноборони №402 вони вважаються непридатними до військової служби.

У разі якщо ви отримали повістку — зверніться до військового комісаріату для проходження ВЛК та звільнення від мобілізації.

Що таке ЗПТ?

Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) є визнаним у світі та найбільш економічно ефективним методом лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів.

Кому показано ЗПТ?

Суть замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) полягає в щоденному довготривалому прийомі замісного препарату для лікування порушень, пов’язаних з уживанням різних опіоїдів.

Які препарати використовуються?

Зазвичай для ЗПТ використовують препарати метадону гідрохлорид (methadone hydrochloride) та бупренорфіну гідрохлорид (buprenorphine hydrochloride). Проте в окремих країнах можуть застосовувати медичний героїн або комбінацію бупренорфіну з налоксоном.

Чи правда, що ЗПТ викликають більшу залежність, ніж інші наркотики?

Окрім своєї ефективності в попередженні ВІЛ-інфекції, ЗПТ також знижує ризики інфікування вірусним гепатитом С, підвищує прихильність до лікування ВІЛ та зменшує ризики передозування. Багато споживачів ін’єкційних наркотиків уперше вступають у контакт із медичними працівниками за допомогою програми ЗПТ, а потім уже отримують доступ до інших медичних послуг.

Препарати ЗПТ погано впливають на здоров’я?

У 2005 році ВООЗ додала обидва препарати до свого Базового переліку основних лікарських засобів, а у 2009 році випустила настанови, де всім країнам рекомендовано зробити ЗПТ основним напрямком лікування людей, які мають залежність від опіоїдів.

Включення метадону та бупренорфіну до переліку основних лікарських засобів свідчить про їхню доведену ефективність та безпечність.