Перейти до основного вмісту

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) – національна проблема охорони здоров'я України. За даними МОЗ в Україні щорічно реєструється близько 400 тисяч нових випадків сифілісу, гонореї, хламідіозу, герпесу, сечостатевого мікоплазмозу, генітального кандидозу та трихомонозу.
Проблему ІПСШ не можна відокремлювати від епідемії ВІЛ/СНІД в Україні, оскільки одним з основних шляхів передачі ВІЛ-інфекції є статевий.

ІПСШ, збудниками яких є більше 30 різних бактерій, вірусів та паразитів, поширюються переважно при сексуальних контактах, включаючи вагінальний, анальний і оральний секс.

Деякі ІПСШ можуть передаватися при шкірному сексуальному контакті. Мікроорганізми, що викликають ІПСШ, можуть також поширюватися при переливанні продуктів крові та пересадці тканин. Багато ІПСШ, включаючи хламідіоз, гонорею, гепатит В, ВІЛ, ВПЛ, ВПГ-2 і сифіліс, можуть також передаватися від матері дитині під час вагітності та пологів.

Людина може мати ІПСШ без явних симптомів хвороби. Тому термін «інфекція, що передається статевим шляхом» ширше терміна «хвороба, що передається статевим шляхом» (ХПСШ). Загальні симптоми ХПСШ включають вагінальні виділення, виділення з сечівника у чоловіків, генітальні виразки і болі в області живота.

З найбільшою захворюваністю пов'язані 8 з більш ніж 30 відомих патогенів, що передаються при сексуальних контактах. В даний час лікуються 4 з цих 8 інфекцій, а саме сифіліс, гонорея, хламідіоз і трихомоніаз. Інші 4 інфекції, такі як гепатит В, герпес, ВІЛ та ВПЛ, є вірусними і не лікуються, але завдяки лікуванню їх вплив можна зменшити.

За результатами численних досліджень встановлено, що наявність ІПСШ суттєво підвищує ризик передачі та інфікування ВІЛ статевим шляхом. Зокрема передачі ВІЛ сприяють сифіліс, генітальний герпес, гонорея, хламідіоз, трихомоноз, кандидоз, мікоплазмоз та інші венеричні інфекції. Ерозії та виразки, запалення, пошкодження тканин, що зумовлено  ІПСШ, ослаблюють чинники захисту організму від інфікування ВІЛ.

Більше інформації про лікування та профілактику ІПСШ ви знайдете у цьому у розділі.