Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Регіональні системи громадського здоров’я

Регіональні системи громадського здоров’я

Регіональні системи громадського здоров’я

Одними з напрямків реалізації Концепції розвитку системи громадського здоров’я, схваленої Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 1002-р, є створення багатосекторальної системи громадського здоров’я, забезпечення консолідації функцій у секторі громадського здоров’я та передання ресурсів органам місцевого самоврядування. Ключовою частиною розбудови системи громадського здоров’я є розвиток її регіональної мережі. Головним напрямком для створення сталої мережі спроможних центрів громадського здоров’я є об’єднання регіональних структур, які працюють у секторі громадського здоров’я.

З 1 липня 2021 року в усіх областях України працюють центри контролю та профілактики хвороб. ЦКПХ сформовано внаслідок об’єднання наявних регіональних потужностей — лабораторних центрів МОЗ України, обласних центрів громадського здоров’я. Таким чином збільшено потенціал у напрямах комунікації, профілактики й контролю неінфекційних захворювань, а також промоції вакцинації (як рутинної, так і проти COVID-19). Керівники ЦКПХ є головними державними санітарними лікарями відповідних областей і м. Київ. Наказами МОЗ України затверджено статути, структури і штатні розклади ЦКПХ. Центри підпорядковуються МОЗ України.

Кожен ЦКПХ повністю відповідає за контроль над хворобами у своєму регіоні: від рутинного моніторингу показників до прогнозування, виявлення надзвичайних ситуацій, спалахів та реагування на них.

Головні функції ЦКПХ:

  • забезпечення епідеміологічного нагляду (спостереження), санітарного та епідемічного благополуччя населення, захисту населення від інфекційних недуг;
  • профілактика неінфекційних захворювань;
  • підтримка біологічної безпеки та біозахисту;
  • імунопрофілактика;
  • просвітницька робота щодо здорового способу життя і запобігання факторам ризику;
  • боротьба зі стійкістю до протимікробних препаратів;
  • реагування на небезпеки для здоров’я і надзвичайні стани у сфері охорони здоров’я тощо.

Мережа ЦКПХ є невід’ємною складовою нової системи епідемічного контролю, передбаченою також Законом України від 06.09.2022 № 2573-IX «Про систему громадського здоров’я». ЦКПХ стануть координаторами регіональних систем громадського здоров’я і виконуватимуть усі основні функції у цьому секторі на місцевому рівні.