Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)

За даними МОЗ в Україні щороку реєструють близько 400 000 нових випадків сифілісу, гонореї, хламідіозу, герпесу, сечостатевого мікоплазмозу, генітального кандидозу і трихомонозу.

Проблему ІПСШ не можна відокремлювати від епідемії ВІЛ/СНІД в Україні, оскільки одним зі шляхів передавання ВІЛ-інфекції є статевий.

ІПСШ, збудниками яких є більше 30 різних бактерій, вірусів, грибків та паразитів, поширюються головно внаслідок незахищених сексуальних контактів, як-от вагінальний, анальний і оральний секс.

Деякі ІПСШ можуть передаватися під час звичайного тілесного контакту, через мікропошкодження шкіри і навіть побутові предмети.

Мікроорганізми, що спричиняють ІПСШ, можуть також поширюватися під час переливання продуктів крові та пересадки тканин. Багато інфекцій, зокрема хламідіоз, гонорея, гепатит B, ВІЛ, папіломавірус, ВПГ-2, сифіліс, можуть передаватися від матері дитині під час вагітності та пологів.

Людина може мати ІПСШ без явних симптомів захворювання. Тому термін «інфекція, що передається статевим шляхом» ширше терміна «хвороба/захворювання, що передається статевим шляхом» (ХПСШ/ЗПСШ). Загальні симптоми ХПСШ включають вагінальні виділення, виділення із сечівника у чоловіків, генітальні виразки та болі в животі.

Найбільш патогенними є 8 з понад 30 відомих збудників ІПСШ. Наразі можливо цілком вилікуватися від 4 із цих 8 інфекцій, а саме сифілісу, гонореї, хламідіозу і трихомоніазу. Інші 4 інфекції — гепатит B, герпес, ВІЛ та ВПЛ — є вірусними, і позбутися їх повністю неможливо, але завдяки лікуванню їхній вплив можна зменшити.

Численні дослідження свідчать, що наявність ІПСШ істотно підвищує ризик передавання та інфікування ВІЛ статевим шляхом. Зокрема передаванню ВІЛ сприяють сифіліс, генітальний герпес, гонорея, хламідіоз, трихомоноз, кандидоз, мікоплазмоз та інші венеричні інфекції. Ерозії та виразки, запалення, пошкодження тканин, зумовлені ІПСШ, ослаблюють захист організму від інфікування ВІЛ.

Керівні документи

Додаткова інформація