Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Безпечне вживання ін’єкційних наркотиків

Безпечне вживання ін’єкційних наркотиків

Безпечне вживання ін’єкційних наркотиків

Один з найбільш поширених способів передавання ВІЛ — ін’єкційний. Йдеться про випадки, коли споживачі ін’єкційних наркотиків, які мають ВІЛ, використовують спільні з іншими людьми голки, шприці та інші застосування для ін’єкції наркотиків, і підвищують ризик інфікування ВІЛ.

Тож правила, яких варто дотримуватися щодо ін’єкційного вживання наркотиків та профілактики ВІЛ:

♦️ Ніколи не діліться голками, шприцами та засобами індивідуального використання. Щоразу використовуйте стерильні нові голки та шприці (або власні повторно, але після ретельної дезінфекції). Продезинфікований шприц не так ефективно профілактує ВІЛ та вірусні гепатити, як новий, проте у будь-якому разі ризик інфікування знижується.

♦️ Приймайте PrEP. Доконтактна профілактика ВІЛ ефективна для споживачів ін’єкційних наркотиків у разі щоденного та регулярного прийому препаратів. PrEP видають безоплатно та конфіденційно після консультації з лікарем. Детальніше про PrEP за посиланням https://prep.phc.org.ua.

♦️ Намагайтеся не практикувати небезпечну сексуальну поведінку під час вживання наркотиків. Вірогідність випадкових сексуальних контактів зростає, тож будьте певні того, що якщо це станеться, то ви маєте при собі бар’єрну контрацепцію та вмієте правильно використовувати презерватив.

♦️ Долучіться до програми зменшення шкоди. П’ять принципів зменшення шкоди від уживання наркотиків з метою профілактики інфікування ВІЛ і вірусними гепатитами:

❌ не починайте вживати наркотики взагалі;

❌ якщо почали уживати, то не вживайте їх ін’єкційно;

❌ якщо почали уживати ін’єкційні наркотики, то кожну ін’єкцію робіть новими стерильними шприцом і голкою та нікому не передавайте їх іншим для повторного використання;

❌ якщо у вас немає можливості для кожної ін’єкції користуватися новими стерильними шприцом і голкою, то використовуйте свої власні шприц і голку повторно (попередньо промий їх дезінфекційним розчином), але не користуйтеся чужим нестерильним інструментарієм;

❌ якщо користуєтеся чужим нестерильним ін’єкційним інструментарієм, то обов’язково дезінфікуйте його перед використанням.

В Україні споживачі ін’єкційних наркотиків можуть долучитися до програми обміну та видачі голок і шприців (ПОШ), програми з використання налоксону або ж відвідати кімнати безпечного вживання наркотиків.