Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Хімічні загрози та діти

Хімічна надзвичайна ситуація виникає, коли небезпечний хімікат потрапляє в навколишнє середовище та може завдати шкоди здоров’ю людей. Хімічні викиди бувають ненавмисними, як-от викид токсичного газу внаслідок виверження вулкана чи промислової аварії, або навмисними, як-от під час терористичної атаки. Та чим би не була викликана небезпека, слід знати, як вберегти від неї найдорожче – дітей. 

Коли стається надзвичайна ситуація хімічного характеру, небезпечні речовини вивільняються і завдають шкоди. При цьому діти перебувають у більшій небезпеці, ніж дорослі. 

У випадку з надзвичайною ситуацією хімічного характеру ситуацію ускладнює те, що небезпечних речовин дуже багато, а тому дії для убезпечення себе та близьких можуть бути різними. залежно від близькості до епіцентру надзвичайної події може знадобитись евакуація або перебування у приміщенні певний період часу. Щоб чітко розуміти порядок дій, слід дотримуватись рекомендацій екстрених служб. 

Якщо під час надзвичайної ситуації хімічного характеру ваші діти перебувають у навчальних закладах, їх, скоріше за все евакуюють в безпечне місце чи попросять пройти у сховище. У цьому випадку важливо не йти до дітей, не намагатись їх забрати, бо перебування на вулиці може бути небезпечним для життя. 

Якщо ви та ваші діти перебуваєте в транспортному засобі під час хімічної надзвичайної ситуації, не слід намагатись там сховатися, якщо, звісно, немає іншого вибору. Транспортні засоби недостатньо герметичні, щоб забезпечити належний захист від хімікатів.

Як і у випадку радіаційної аварії, під час хімічної небзепки діє правило “залишайтесь вдома”. Перебуваючи у приміщенні, його слід підготувати.   

Як підготувати житло до хімічної надзвичайної ситуації:

  • зайдіть усередину та візьміть із собою домашніх тварин; 
  • зачиніть усі вікна та двері; 
  • вимкніть вентилятори, кондиціонер. Зачиніть заслінку каміна; 
  • складіть тривожні рюкзаки; 
  • зайдіть у безпечну кімнату, зачиніть двері Такою можна вважати кімнату, яку можна ізолювати від зовнішнього повітря. Ця кімната повинна бути без вікон або з невеликою кількістю вікон, бути якомога далі від зовнішнього середовища, у найвищій точці будівлі та, якщо можливо, мати джерело води;
  • якщо є можливість, скористайтеся клейкою стрічкою, щоб наклеїти пластикову плівку на вікна. Закрийте всі вентиляційні отвори та заклейте клейкою стрічкою. Оклейте двері клейкою стрічкою, щоб ізолювати кімнату від зовнішнього повітря. Якщо у вас немає клейкої стрічки, покладіть рушники, простирадла або одяг у вентиляційні отвори та під дверима;
  • увімкніть радіо, якщо є інтернет, стежте за оновленнями інформації. Повідомте друзям або родичам за межами вашого міста чи області, про ваш стан і місце перебування.  

Що робити, якщо хімічна речовина потрапить на дитину

Хімічні речовини можуть проникати через одяг і шкіру. У разі контакту з небезпечними хімічними речовинами слід швидко провести знезараження (зменшити або видалити хімічну речовину, щоб вона більше не була небезпечною). Це можна зробити, знявши з дитини одяг, утилізувавши його, ретельно вимивши тіло. Якщо ви та ваша дитина зазнали впливу хімічної речовини, спочатку проведіть знезараження себе, а потім – дитини. 

 

 

Стаття створена за матеріалами: 

Chemical Threats. Centers for Disease Control and Prevention

What should you do to stay put and seal off your space? Centers for Disease Control and Prevention

Stay Put and Seal Off Your Space in a Chemical Emergency. Centers for Disease Control and Prevention