Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Біологічна загроза. Загальна інформація

Біологічна загроза напряму пов'язана з використанням біологічної зброї. Біологічна зброя – це зброя масового ураження, в основі дії якої лежать патогенні мікроорганізми – бактерії, гриби та їхні спори, найпростіші мікроорганізми, віруси. Також продукти життєдіяльності – бактеріальні токсини, такі як ботулотоксин тощо.

При цьому бактеріальні токсини викликають швидкий розвиток симптомів і можуть бути смертоносними.

Біологічну зброю часто порівнюють з хімічною, а тому і засоби захисту від неї аналогічні. Втім, є кілька принципово важливих відмінностей: 

Інкубаційний період.

Зазвичай це дні і навіть тижні, протягом яких не помітні жодні симптоми ураження, але в деяких випадках людина, що потрапила під дію біологічної зброї, може бути переносником захворювання.

Заразність.

Чимало збудників хвороб здатні передаватися від однієї особи до іншої. Тобто, на відміну від хімічної зброї, яка уражає тільки там, де її застосували, біологічну можуть поширювати живі люди – в інші міста, країни і навіть континенти, спричиняючи епідемії.

Історична довідка: саме біологічна зброя була першою зброєю масового ураження, яку використало людство. В середні віки під час облоги фортець за допомогою катапульт туди закидали шматки тіл людей, які померли від хвороб, наприклад, чуми. 

Попри те, що розвиток медицини дозволяє ефективно боротись із багатьма недугами, слід пам'ятати, що в біологічній лабораторії можна створити бойові штами мікроорганізмів, генетично модифікувати їх так, щоб зробити бактерію чи вірус в рази патогеннішим, а хворобу – смертельнішою, надати їй резистентності до відомих антибіотиків. Також хвороби можуть викликати віруси, з якими боротись складніше, зокрема й тому, що антибіотики в їх випадку не ефективні. 

Як розповсюджується біологічна зброя

Способи розповсюдження біологічної зброї можуть бути аналогічними хімічній. Під час бойових дій збудники хвороб можуть поширюватись спеціальними боєприпасами, що містять спори   хвороботворих мікроорганізмів. Під час вибуху вони розбризкуються чи розлітаються, заражаючи людей та місцевість. 

Також біологічну зброю можуть розпилювати зі спеціальних пристроїв із літаків і безпілотників, а також розповсюджувати з використанням живих носіїв – комах, тварин.  

Біологічні терористи можуть вдадись до диверсій, під час яких збудники хвороб розпилюються у повітря в місцях скупчення людей, також можуть бути заражені вода, їжа. 

Ознаки застосування біологічної зброї

 • нехарактерно слабкі, глухі вибухи боєприпасів, що супроводжувалися появою диму (туману) або крапель рідини на предметах у місці ураження, поява в повітрі хмари за шляхом пересування літаків, БПЛА.
 • одночасна масова загибель тварин, гризунів.
 • поява неприродно великої кількості комах чи гризунів, особливо в нехарактерних місцях, наприклад, бліх чи кліщів на асфальті.
 • підозрілі предмети, наприклад, отримання листів з якимись гранулами чи порошком. Якщо таке сталося, не можна чіпати конверт й слід негайно повідомити у поліцію. 

Як підготуватись до надзвичайної ситуації біологічного характеру

 • підготувати тривожну валізу
 • підготувати запас ліків
 • зробити вдома запас їжі та води на тиждень чи кілька днів
 • запастись респіраторами класу ffp3 для захисту органів дихання

Як діяти під час застосування ворогом біологічної зброї

 • Коли розпилення біологічної зброї відбувається на вулиці, слід негайно перейти до укриття чи приміщення. 
 • Якщо загрозу виявлено в приміщенні, треба терміново його покинути.
 • Якщо на вас могла потрапити небезпечна речовина, слід зняти верхній шар речей та прийняти душ з милом.
 • Контролювати самопочуття та стан здоров'я рідних і близьких. Під час використання біологічної зброї характерною є масова одночасна поява симптомів захворювань, наприклад, лихоманки, болю у м'язах, висипання, нудоти, блювоти, ран на шкірі, кашлю, утруднення дихання.
 • Мати поруч засоби зв'язку, щоб бути поінформованим про подальші кроки, евакуацію чи карантин.  

 

 

Статтю створено за матеріалами: 

Bioterrorism. Wikipedia

Bioterrorism. Centers for Disease Control and Prevention

РХБЯ-загрози: від А до Я. «Програма цивільного захисту». Фонд Східна Європа, Hala Systems Inc.