Антимікробна резистентність в Україні
У 2021 році в Україні відбулося пілотне дослідження визначення одномоментної розповсюдженості інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги, та використання антимікробних препаратів в закладах охорони здоров’я, що надають цілодобову стаціонарну допомогу в Україні. Було проаналізовано дані 1450 пацієнтів.
За результатами дослідження було виявлено високу поширеність інфекцій області хірургічного втручання у відділеннях хірургічного профілю при одночасному високому рівні використання антимікробних препаратів (АМП); окрім того, розповсюдженим явищем є проведення периопераційної АМП-профілактики, тривалість якої перевищує 24 години.
Встановлено, що частота деескалації АМП-терапії або переходу з парентерального на пероральний шлях введення мають вкрай низькі значення: 1,7% та 0,6% випадків відповідно.
Отримані дані свідчать про низьку ефективність АМП-профілактики та нагальну потребу перегляду організації заходів з ПІІК, ретельнішого моніторингу мікробіологічного профілю пацієнтів у відділеннях, впровадження адміністрування АМП.
Переглянути деталі дослідження ви можете за посиланнями:
За сприяння фахівців Центру громадського здоров’я, Міністерство охорони здоров’я України розробило Інструкцію з впровадження адміністрування антимікробних препаратів у ЗОЗ, які надають медичну допомогу в стаціонарних умовах. Інструкцію затверджено наказом МОЗ № 1614 та розроблено на виконання Національного плану дій щодо боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. З ухваленням наказу в Україні почали запроваджуватися сучасні підходи до профілактики, епідеміологічного нагляду та обліку інфекційних хвороб, пов’язаних із наданням медичної допомоги.
Також ознайомитися зі звітом України щодо антимікробної резистентності за 2022 рік ви можете за посиланням. Тут ви знайдете тенденції за останні п’ять років у секторах охорони здоров’я людини, тварин, харчових продуктів та сільського господарства та навколишнього середовища.