Поводження з відходами
За даними ВООЗ, близько 85% загальної кількості відходів, які утворюють заклади охорони здоров’я, є побутовими, безпечними відходами. Решта 15% можуть бути інфекційно, токсично або радіологічно небезпечними. Небезпечні відходи без належного поводження становлять загрозу для пацієнтів лікарень, медичного персоналу і населення.
Поводження з медичними відходами регламентують Державні санітарно-протиепідемічні правили і норми, затверджені наказом МОЗ України від 06.09.2022 № 1602.
Медичні відходи поділяються на такі категорії:
- категорія А — побутові відходи (безпечні відходи);
- категорія В — епідемічно (інфекційно) небезпечні відходи;
- категорія С — токсикологічно небезпечні відходи;
- категорія D — радіологічно небезпечні відходи.
Система поводження з відходами в закладі має такі етапи:
1. Сортування відходів
2. Нейтралізація або дезактивація відходів (за потреби)
Нейтралізація відходів — це сукупність методів, спрямованих на усунення токсичності відходів або її зниження до допустимих норм.
Дезактивація медичних відходів — це сукупність методів, спрямованих на видалення радіоактивних речовин з поверхні/середовища або зниження їхньої кількості до допустимих концентрацій фізичними чи хімічними засобами.
3. Збирання відходів
Збирають відходи якомога ближче до місць їхнього утворення в окремі ємності (контейнери, мішки/пакети), що візуально чітко розрізняються за кольором та/або маркуванням.
У місцях первинного утворення відходів мають бути запасні ємності (контейнери, мішки/пакети) для збирання відходів.
Змішувати відходи різних категорій не можна.
4. Маркування відходів
Наповнені ємності (контейнери/мішки/пакети) первинного пакування щільно закривають, позначають біркою для маркування (за необхідності), поміщають у ємності (контейнери/мішки/пакети) вторинного пакування для зберігання та/чи транспортування.
5. Перенесення відходів у корпусні/міжкорпусні (накопичувальні) місця тимчасового зберігання в межах закладу (за потреби)
Заборонено накопичувати, тимчасово зберігати, транспортувати, захоронювати небезпечні відходи (категорій В, С, D) разом з відходами категорії А.
6. Оброблення чи знешкодження відходів (за потреби й за наявності ліцензії у закладу)
7. Транспортування відходів до об’єктів поводження з відходами, окрім відходів категорії D, поводження з якими регулює законодавство України щодо поводження з радіоактивними відходами і нормами радіаційної безпеки.
Вивозять відходи лише за графіком, який розробляє відповідальна особа, погоджує з перевізником та суб’єктом господарювання, котрому передають відходи, і який затверджує керівник закладу.
Додаткова інформація
Нормативні документи
- Закон України від 20.06.2022 № 2320-IX «Про управління відходами»
- Розпорядження КМУ від 08.11.2017 № 820-р «Про схвалення Національної стратегії управління відходами в Україні до 2030 року»
- Наказ МОЗ України від 08.06.2015 № 325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами»
Навчання
- Організація поводження з медичними відходами
- Організація поводження з медичними відходами, що утворюються внаслідок проведення кампанії масової вакцинації від коронавірусної хвороби (COVID-19)
- Орієнтовні стандартні операційні процедури «Поводження з медичними відходами» (Алгоритми поводження з медичними відходами в закладі охорони здоров’я, що провадить кампанію масової вакцинації від COVID-19, та їхнього передавання спеціалізованій організації)
- Типова схема поводження з медичними відходами для закладу стоматології
- Типова схема поводження з медичними відходами для лікарні
- Типова схема поводження з медичними відходами для ФОП
Корисні матеріали
- Decontamination and waste management (Laboratory biosafety manual, fourth edition and associated monographs), WHO, 2020
- Canadian Biosafety Handbook (CBH), 2nd Edition, 2016