Перейти до основного вмісту

Дослідження

Інтегровані біоповедінкові дослідження (ІБПД)

Ефективне подолання епідемії ВІЛ-інфекції потребує вчасної та надійної інформації про поширеність ВІЛ серед представників ключових груп (КГ). Інтегровані біоповедінкові дослідження (ІБПД) є стратегічно важливим інструментом у сфері громадського здоров’я, що дає змогу отримати комплексну оцінку епідемічного процесу серед КГ щодо інфікування ВІЛ та надати якісну інформацію для планування та впровадження профілактичних і протиепідемічних заходів.

Стратегічний план для забезпечення сталості інтегрованих біоповедінкових досліджень в Україні (2018–2021) (україно- та англомовна версії)

Операційний план з проведення інтегрованих біоповедінкових досліджень серед ключових груп населення

Стратегічний план є зведеним посібником з ІБПД в Україні та враховує останні міжнародні рекомендації і напрацювання щодо методології та імплементації таких досліджень на регіональному та національному рівнях. Цей документ має забезпечити ІБПД належної якості, результати котрих скеровуватимуть дії та управлінські рішення у системі громадського здоров’я, сприятимуть покращенню профілактичних і лікувальних послуг, ефективному розподілу ресурсів і розробці дієвих політик задля подолання епідемії ВІЛ-інфекції в Україні.

Обізнаність населення про епідемію ВІЛ в Україні, 2017

Пропонуємо вашій увазі результати комплексного дослідження, здійсненого соціологічною компанією GFK Ukraine на замовлення Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH з метою оцінити знання, ставлення і поведінкові установки населення України щодо ВІЛ/СНІДу. Дослідження є всеукраїнським за охопленням, із особливою увагою до двох фокусних регіонів проекту — Дніпропетровської та Запорізької областей, а також молоді (15–24 рр.). Склад вибірки по Україні є репрезентативним для мешканців населених пунктів України, підконтрольних українському уряду, та відповідає розподілу населення за віком, статтю, етнічним походженням та проживанням згідно з даними Державної служби статистики України. Всього було проведено 2 260 інтерв’ю у листопаді 2017 р.

Дослідження демонструє останні тенденції громадської думки щодо проблеми ВІЛ/СНІДу в Україні та допомагає оцінити результативність Всеукраїнської інформаційної кампанії «Не дай СНІДу шанс!», яку з 2009 р. успішно впроваджує GIZ у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України та Центром громадського здоров’я МОЗ України.

За результатами дослідження, 2017 р. значно зменшилася кількість людей, які ніколи не тестувалися на ВІЛ: 58% населення України порівняно із 64% у 2016 р. Також 2017 р. зросла кількість людей, які протестувалися у сімейного лікаря (із 5% у 2016 р. до 10% у 2017 р.).

Хоча спостерігаються значні позитивні зрушення в обізнаності громадян стосовно шляхів передавання та способів захисту від інфікування ВІЛ, лише 50% населення України проявили б ініціативу і запропонували новому партнеру використовувати презерватив (частка таких зменшилася, порівняно з 57% у 2016 р.).

Варто зазначити, що серед населення України респонденти, які отримували інформацію про кампанію «Не дай СНІДу шанс!» протягом останніх 12 місяців, частіше за тих, хто не отримував такої інформації, говорили, що вони: стали обережнішими в інтимних стосунках (17% проти 8%), більше цікавилися питаннями захисту від ІПСШ (15% проти 9%), протестувалися на ВІЛ (5% проти 2%), попросили партнера перевіритися на ВІЛ (3% проти 1%).

«Обізнаність населення про епідемію ВІЛ в Україні», GfK Ukraine, 2017

Public awareness of HIV Epidemic in Ukraine, GfK Ukraine, 2017