Перейти до основного вмісту

Дослідження

Дослідження

 

Інтегровані біоповедінкові дослідження (ІБПД)

Ефективне подолання епідемії ВІЛ-інфекції потребує вчасної та надійної інформації про поширеність ВІЛ серед представників ключових груп (КГ). Інтегровані біоповедінкові дослідження (ІБПД) є стратегічно важливим інструментом у сфері громадського здоров’я, що дає змогу отримати комплексну оцінку епідемічного процесу серед КГ щодо інфікування ВІЛ та надати якісну інформацію для планування та впровадження профілактичних і протиепідемічних заходів.

Стратегічний план є зведеним посібником з ІБПД в Україні та враховує останні міжнародні рекомендації і напрацювання щодо методології та імплементації таких досліджень на регіональному та національному рівнях. Цей документ має забезпечити ІБПД належної якості, результати котрих скеровуватимуть дії та управлінські рішення у системі громадського здоров’я, сприятимуть покращенню профілактичних і лікувальних послуг, ефективному розподілу ресурсів і розробці дієвих політик задля подолання епідемії ВІЛ-інфекції в Україні.


Дослідження STEPS — поетапний підхід до нагляду за факторами ризику неінфекційних захворювань в Україні

У 2019 році в Україні вперше відбулося загальнонаціональне дослідження для вивчення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ) — STEPS.

Дослідження STEPS відображає поетапний підхід ВООЗ до епідеміологічного нагляду за факторами ризику НІЗ (STEPwise approach to noncommunicable disease risk factor surveillance) і є простим, стандартизованим методом збирання, аналізу і поширення даних у країнах — членах ВООЗ.

Інструмент STEPS охоплює три різних рівня оцінювання факторів ризику — ТРИ КРОКИ: анкетування, фізичні вимірювання та біохімічні аналізи. Кожен рівень поділяється на основні, розширені та додаткові модулі, які можуть бути використані у дослідженні залежно від умов і потреб різних країн.

Результати досліджень можна використовувати не тільки для вивчення тенденцій всередині країни, але й для порівнянь між країнами. Зокрема, вони містять соціально-демографічні показники, дані про рівень вживання алкоголю і тютюну, харчування, фізичну активність, результати вимірювань артеріального тиску, глюкози, холестерину, інформацію щодо наявності хвороб системи кровообігу, дані фізичного огляду й біохімічні показники.

У світі більш ніж 130 країн хоча б одного разу брали участь у STEPS. У деяких країнах таке дослідження відбувалося кілька разів, в Україні — організовано вперше.


Антиретровірусна терапія, коморбідність і якість життя ВІЛ-інфікованих людей старшого віку: оптимізація лікування і попередження ускладнень (2019)

Бар’єри щодо лікування туберкульозу в Україні (2018–2019)

Вивчення можливостей для впровадження програм обміну шприців в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах (2018–2019)

Виявлення туберкульозу серед сільських жителів (2018–2019)

Готовність надавачів первинної медико-санітарної допомоги надавати послуги профілактики та лікування соціально небезпечних захворювань (2018–2019)

Дослідження психопатологічної симптоматики в осіб, які живуть з ВІЛ, та її вплив на прихильність до лікування (2019)

Елімінація передавання ВІЛ від матері до дитини в Україні (2018–2019)

Інтегроване біоповедінкове дослідження серед засуджених (2019)

Оцінка і покращення доступу до послуг профілактики, тестування та лікування серед молодих представників груп ризику щодо епідемії ВІЛ/СНІД (2018–2019)

Оцінка оптимізації АРТ на національному рівні в Україні (2018–2019)

Оцінка якості послуг та вивчення рівня задоволеності клієнтів профілактичних програм з ВІЛ (2018–2019)

Поведінкове дослідження аналізу причин переривання антиретровірусної терапії та відмови від антиретровірусної терапії серед людей, які живуть з ВІЛ, та дітей (2018–2019)

Причини пізнього виявлення мультирезистентного туберкульозу (МР ТБ) та планування втручань для зменшення поширення генералізованих форм туберкульозу (2018–2019)

Самотестування серед чоловіків, що мають секс із чоловіками (2018–2019)


Обізнаність населення про епідемію ВІЛ в Україні (2017)

Пропонуємо вашій увазі результати комплексного дослідження, здійсненого соціологічною компанією GFK Ukraine на замовлення Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH з метою оцінити знання, ставлення і поведінкові установки населення України щодо ВІЛ/СНІДу. Дослідження є всеукраїнським за охопленням, із особливою увагою до двох фокусних регіонів проекту — Дніпропетровської та Запорізької областей, а також молоді (15–24 рр.). Склад вибірки по Україні є репрезентативним для мешканців населених пунктів України, підконтрольних українському уряду, та відповідає розподілу населення за віком, статтю, етнічним походженням та проживанням згідно з даними Державної служби статистики України. Всього було проведено 2 260 інтерв’ю у листопаді 2017 р.

Дослідження демонструє останні тенденції громадської думки щодо проблеми ВІЛ/СНІДу в Україні та допомагає оцінити результативність Всеукраїнської інформаційної кампанії «Не дай СНІДу шанс!», яку з 2009 р. успішно впроваджує GIZ у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України та Центром громадського здоров’я МОЗ України.

За результатами дослідження, 2017 р. значно зменшилася кількість людей, які ніколи не тестувалися на ВІЛ: 58% населення України порівняно із 64% у 2016 р. Також 2017 р. зросла кількість людей, які протестувалися у сімейного лікаря (із 5% у 2016 р. до 10% у 2017 р.).

Хоча спостерігаються значні позитивні зрушення в обізнаності громадян стосовно шляхів передавання та способів захисту від інфікування ВІЛ, лише 50% населення України проявили б ініціативу і запропонували новому партнеру використовувати презерватив (частка таких зменшилася, порівняно з 57% у 2016 р.).

Варто зазначити, що серед населення України респонденти, які отримували інформацію про кампанію «Не дай СНІДу шанс!» протягом останніх 12 місяців, частіше за тих, хто не отримував такої інформації, говорили, що вони: стали обережнішими в інтимних стосунках (17% проти 8%), більше цікавилися питаннями захисту від ІПСШ (15% проти 9%), протестувалися на ВІЛ (5% проти 2%), попросили партнера перевіритися на ВІЛ (3% проти 1%).