Один із найбільш поширених способів передачі ВІЛ — статевий. Тож як захиститися від ВІЛ, якщо ви плануєте секс? Базове правило: спланувати безпечний секс із використанням бар’єрної контрацепції, тобто презервативів. Проте існує більш комплексний підхід до профілактики ВІЛ під час сексу.
♦️ Обирайте менш ризиковану сексуальну поведінку. ВІЛ у переважній більшості випадків передається під час анального або вагінального сексу без презервативу, а от під час орального сексу ризик інфікуватися ВІЛ мінімальний. Також майже на увазі, що ви не можете інфікуватися ВІЛ, якщо практикуєте секс без проникнення або без будь-якого іншого контакту з біологічними рідинами партнера.
♦️ Використовуйте презерватив щоразу, коли займаєтеся сексом. Існують так звані чоловічі (зовнішні) та жіночі (внутрішні) презервативи, латексні серветки тощо. Користуйтеся презервативом так, як вказано в інструкції: використовуйте його один раз, одягайте та знімайте правильно, підбирайте лубриканти на водній або силіконовій основі, утилізуйте презерватив належним чином.
♦️ Обмежте кількість сексуальних партнерів. Що більше партнерів ви маєте, то більша ймовірність інфікуватися ВІЛ або іншою інфекцією, що передається статевим шляхом. Утримання від сексу на певний час є 100% гарантією того, що ви не інфікуєтеся ВІЛ під час статевого акту.
♦️ Пройдіть обстеження на наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом. Запросіть вашого партнера або партнерку так само пройти тестування (та лікування у разі потреби).
♦️ Приймайте PrEP — антиретровірусні препарати для зниження ризику інфікування ВІЛ. PrEP є додатковим до бар’єрної контрацепції методом профілактики для людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ. Разом із презервативами людина, яка приймає PrEP, має понад 99% захисту від передавання ВІЛ статевим шляхом. PrEP приймають перорально щодня по одній таблетці або за схемою 2 + 1 + 1 для усіх цисгендерних чоловіків.
♦️ Прийміть постконтактну профілактику ВІЛ, якщо небезпечна ситуація таки сталася. Терапію необхідно розпочати якомога швидше протягом перших годин та не пізніше 72 годин після контакту. Зазвичай курс постконтактної профілактики ВІЛ триває 28 днів. Протягом усього цього періоду використовуйте бар’єрну контрацепцію із вашим партнером або партнеркою.
♦️ Пройдіть тестування на ВІЛ. Разом із партнером. Це дозволить вам дізнатися статус один одного та якомога швидше розпочати лікування у разі виявлення ВІЛ-інфекції. А людина, яка регулярно приймає антиретровірусну терапію, досягає невизначуваного рівня вірусного навантаження і не може інфікувати інших.