
Доконтактна профілактика ВІЛ (PrEP)
Доконтактна профілактика ВІЛ (ДКП або PrEP - pre-exposure prophylaxis) — це прийом антиретровірусних лікарських засобів для зниження ризику інфікування ВІЛ.
PrEP є додатковим до бар’єрної контрацепції методом профілактики для людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ. Серед них партнери/партнерки людей, які живуть з ВІЛ, чоловіки, що практикують секс з чоловіками, люди, які надають сексуальні послуги, люди, які вживають наркотичні засоби ін’єкційно, статеві партнери та партнерки людей, які вживають наркотики ін’єкційно, люди, які перебувають в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, а також звільнені з них, трансгендерні люди Також, якщо людина практикує секс з одним або кількома партнерами, ВІЛ-статус яких їй невідомий, їй варто розглянути опцію прийому доконтактної профілактики ВІЛ. Разом із презервативами людина, яка приймає PrEP, має понад 99% захисту від інфікування ВІЛ статевим шляхом.
Існують різні форми ДКП: можна приймати препарати як у вигляді таблеток, так і отримувати ін’єкції тривалої дії.
Таблетована форма ДКП це зазвичай поєднання двох лікарських засобів в одній пігулці. Можна зустріти такі скорочення як TDF/FTC або TDF/3TC, що використовуються для позначення діючих речовин, які входять до складу пігулки ДКП (TDF/FTC це поєднання тенофовіру з емтрицитабіном, а TDF/3TC тенофовіру з ламівудином).
Таблетки ДКП можна приймати за щоденною схемою або за так званою схемою ДКП-П (тобто на вимогу або за потребою). При виборі щоденної схеми PrEP приймають перорально щодня по одній таблетці. Для цисгендерних чоловіків також підходить схема ДКП-П (2 + 1 + 1). За 2–24 години до запланованого статевого контакту чоловік випиває дві таблетки PrEP, третю — через добу після перших двох, а четверту — ще на добу пізніше.
Ін’єкційна форма ДКП передбачає внутрішньом’язове введення каботегравіру тривалої дії відповідно до графіку ( перша ін’єкція, через 1 місяць наступна, а потім кожні 2 місяці).
Обидві форми ДКП є доведено безпечними та ефективними і рекомендовані у якості профілактики інфікування ВІЛ Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) https://www.who.int/teams/global-hiv-hepatitis-and-stis programmes/hiv/prevention/pre-exposure-prophylaxis
Детальніше про PrEP: https://prep.phc.org.ua
Як отримати PrEP
🔹 Якщо Ви маєте ризики інфікування ВІЛ статевим шляхом подумайте про отримання ДКП як надійного захисту від інфікування. Якщо маєте сумніви щодо наявних ризиків або прийому PrEP зверніться за консультацією до лікаря.
Послуги ДКП надаються в Україні безоплатно у закладах охорони здоров’я, які заключили договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) за ПМГ «Діагностика, лікування та супровід осіб з ВІЛ (та підозрою на ВІЛ)». Ви також можете знайти зручний для Вас заклад за посиланням: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1nIfozgtdIs5SI34jrUK4muPbdmyAANM&femb=1
🔹 Вам запропонують пройти тестування на ВІЛ аби впевнитися у тому, що вам потрібна не антиретровірусна терапія, а саме PrEP. А також запропонують скринінг на вірусний гепатит В та перевірять кліренс креатиніну з метою оцінки роботи ваших нирок.
🔹 Ви поспілкуєтеся з лікарем, який вислухає вас та вашу історію, пояснить вам дію препарату, попередить про можливі побічні реакції в перші дні прийому, складе план прийому ліків та відповість на ваші запитання. Пам’ятайте, що вся інформація про стан вашого здоров’я залишається конфіденційною.
🔹 Прийом PrEP може призвести до побічних реакцій, що тривають кілька днів (легке запаморочення, нудота) і згодом минають без додаткового втручання.
🔹 Лікар видає вам певну кількість препарату і призначає наступну зустріч через місяць для обстеження на ВІЛ та спілкування з вами щодо комфортності прийому ДКП.
Правила прийому PrEP
🔹 PrEP не замінює презерватив. Лише у комплексі можна досягти майже 100% захисту від ВІЛ.
🔹 PrEP не працює за принципом екстреної контрацепції — ефективність однократного прийому PrEP після сексу з ЛЖВ не доведена.
🔹 PrEP створено не тільки для чоловіків, які мають секс з чоловіками, а для всіх, хто має високий ризик інфікуватися ВІЛ.
🔹 Не потрібно дотримуватися жодної дієти. PrEP є ефективним та безпечним у випадку прийому разом із гормональними контрацептивами (за щоденною схемою). PrEP не має небажаних взаємодій з алкоголем та психоактивними речовинами
🔹 Вагітність та грудне вигодовування не є протипоказанням для прийому PrEP.