Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Доконтактна профілактика (ДКП/PrEP)

Доконтактна профілактика (ДКП/PrEP)

Доконтактна профілактика ВІЛ (PrEP)

Доконтактна профілактика ВІЛ (PrEP) — це прийом антиретровірусних препаратів для зниження ризику інфікування ВІЛ. PrEP є додатковим до бар’єрної контрацепції методом профілактики для людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ. 

Серед них партнери людей, які живуть з ВІЛ, чоловіки, що практикують секс з чоловіками, люди, які надають сексуальні послуги за винагороду, люди, які вживають наркотичні засоби ін’єкційно. Також, якщо людина практикує секс з одним або кількома партнерами, ВІЛ-статус яких їй невідомий, їй варто розглянути опцію прийому доконтактної профілактики ВІЛ. 

Разом із презервативами людина, яка приймає PrEP, має понад 99% захисту від передавання ВІЛ статевим шляхом. PrEP приймають перорально щодня по одній таблетці.

Чоловіки, які практикують секс з чоловіками, можуть приймати таблетки за схемою 2 + 1 + 1 або так званою схемою «на вимогу». За 2–24 години до запланованого статевого контакту чоловік випиває дві таблетки PrEP, третю — через добу після перших двох, а четверту — ще на добу пізніше.

Із вересня 2015 року Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує PrEP як додатковий до бар’єрного захисту метод профілактики ВІЛ для людей, які мають високий ризик інфікування. Детальніше про PrEP: https://prep.phc.org.ua.

Як отримати PrEP?

🔹 Подумайте, чи маєте ви високий ризик інфікуватися ВІЛ, і відвідайте СНІД-центр, НУО або кабінет довіри у вашому населеному пункті, якщо припускаєте, що вам потрібен PrEP. Також можна відвідати онлайн-платформу https://prep.com.ua/ чи https://prozdorovia.in.ua/, де вас скерують до відповідного закладу.

🔹 Вам запропонують тестування на ВІЛ та вірусний гепатит В, аби впевнитися у тому, що вам потрібна не АРВ-терапія, а саме PrEP.

🔹 Ви поспілкуєтеся з лікарем, який вислухає вас та вашу історію, пояснить вам дію препарату, попередить про можливі побічні реакції в перші дні прийому, складе план прийому ліків та відповість на ваші запитання. Пам’ятайте, що вся інформація про стан вашого здоров’я залишається конфіденційною.

🔹 Прийом PrEP може призвести до побічних реакцій, що тривають кілька днів (легке запаморочення, нудота). Також регулярно варто перевіряти рівень креатиніну, щоб стежити за якістю роботи нирок.

🔹 Лікар видає вам певну кількість препарату і призначає наступну зустріч через місяць для контрольної перевірки. PrEP видають безоплатно.

Правила прийому PrEP

🔹 Ви маєте бути повнолітніми для того, щоб отримати PrEP.

🔹 PrEP не замінює презерватив. Лише у комплексі можна досягти майже 100% захисту від ВІЛ.

🔹 PrEP не працює за принципом екстреної контрацепції — ефективність прийому PrEP після сексу з ЛЖВ не доведена.

🔹 PrEP створено не тільки для чоловіків, які мають секс з чоловіками, а для всіх, хто має високий ризик інфікуватися ВІЛ.

🔹 Не потрібно дотримуватися жодної дієти. Можна продовжувати вживати алкоголь та наркотики.

🔹 Вагітність та грудне вигодовування не є протипоказанням для прийому PrEP.

 

 

Додаткова інформація