Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Доконтактна профілактика (ДКП/PrEP)

Доконтактна профілактика (ДКП/PrEP)

Доконтактна профілактика ВІЛ (PrEP)

Доконтактна профілактика ВІЛ (PrEP) — це прийом антиретровірусних препаратів для зниження ризику інфікування ВІЛ. PrEP є додатковим до бар’єрної контрацепції методом профілактики для людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ. 

Серед них партнери людей, які живуть з ВІЛ, чоловіки, що практикують секс з чоловіками, люди, які надають сексуальні послуги за винагороду, люди, які вживають наркотичні засоби ін’єкційно. Також, якщо людина практикує секс з одним або кількома партнерами, ВІЛ-статус яких їй невідомий, їй варто розглянути опцію прийому доконтактної профілактики ВІЛ. 

Разом із презервативами людина, яка приймає PrEP, має понад 99% захисту від передавання ВІЛ статевим шляхом. PrEP приймають перорально щодня по одній таблетці.

Чоловіки, які практикують секс з чоловіками, можуть приймати таблетки за схемою 2+1+1 або так званою схемою «на вимогу». За 2–24 години до запланованого статевого контакту чоловік випиває дві таблетки PrEP, третю — через добу після перших двох, а четверту — ще на добу пізніше.

Із вересня 2015 року Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує PrEP як додатковий до бар’єрного захисту метод профілактики ВІЛ для людей, які мають високий ризик інфікування. Детальніше про PrEP за посиланням https://prep.phc.org.ua 

Як отримати PrEP?

🔹 Подумайте, чи маєте ви високий ризик інфікуватися ВІЛ, і відвідайте СНІД-центр, НУО або кабінет довіри у вашому населеному пункті, якщо припускаєте, що вам потрібен PrEP. Також можна відвідати онлайн-платформу https://prep.com.ua/ або https://prozdorovia.in.ua/, де вас скерують до відповідного закладу.

🔹 Вам запропонують тестування на ВІЛ та вірусний гепатит В, аби впевнитися у тому, що вам потрібна не АРВ-терапія, а саме PrEP.

🔹 Ви поспілкуєтеся з лікарем, який вислухає вас та вашу історію, пояснить вам дію препарату, попередить про можливі побічні реакції в перші дні прийому, складе план прийому ліків та відповість на ваші запитання. Пам’ятайте, що вся інформація про стан вашого здоров’я залишається конфіденційною.

🔹 Прийом PrEP може призвести до побічних реакцій, що тривають кілька днів (легке запаморочення, нудота). Також регулярно варто перевіряти рівень креатиніну, щоб стежити за якістю роботи нирок.

🔹 Лікар видає вам певну кількість препарату і призначає вам наступну зустріч через місяць для контрольного чекінгу. PrEP видають безоплатно.

Правила прийому PrEP

🔹 Ви маєте бути повнолітніми для того, щоб отримати PrEP.

🔹 PrEP не замінює презерватив. Лише у комплексі можна досягти майже 100% захисту від ВІЛ.

🔹 PrEP не працює за принципом екстреної контрацепції — ефективність прийому PrEP після сексу з ЛЖВ не доведена.

🔹 PrEP створено не тільки для чоловіків, які мають секс з чоловіками, а для всіх, хто має високий ризик інфікуватися ВІЛ.

🔹 Не потрібно дотримуватися жодної дієти. Можна продовжувати вживати алкоголь та наркотики.

🔹 Вагітність та грудне вигодовування не є протипоказанням для прийому PrEP.


Вебсайт про PrEP

Плакати про PrEP

Брошура про PrEP для НУО

Брошура про PrEP для АРТ-сайтів

 

Додаткова інформація