Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Поширені запитання

Поширені запитання

Поширені запитання

Які симптоми вірусного гепатиту С?

У 80% випадків після інфікування немає жодних симптомів.

У деяких інфікованих людей можливі:

  • виражена загальна слабкість;
  • висока температура;
  • втома;
  • втрата апетиту;
  • нудота;
  • блювання;
  • болі в животі;
  • потемніння сечі;
  • світлий кал;
  • болі в суглобах;
  • жовтяниця (пожовтіння шкіри та слизових оболонок).

Де можна зробити тест на визначення вірусного гепатиту С безоплатно?

Це можна безоплатно зробити у свого сімейного лікаря або в пунктах тестувань на вірусні гепатити.

Чи існує вакцина проти вірусного гепатиту С?

Вакцини проти вірусного гепатиту С наразі немає. Це повʼязано з тим, що штам вірусу занадто швидко змінюється. Тому, аби уникнути захворювання, — варто дотримуватися правил безпеки.

Чи правда, що на вірусний гепатит С хворіють раз у житті?

На жаль, захворіти на вірусний гепатит С повторно можливо. Навіть після попереднього повного одужання.

Які шляхи передавання вірусного гепатиту С? Чи є серед них статевий?

Основний шлях передавання — кров. Немає чітких доведених даних щодо рівня ризику передачі ВГС при статевому контакті.

Чи варто мені лікуватися від вірусного гепатиту С, якщо я вже багато років живу з ним, а почуваюсь добре?

Безсимптомність — це якраз велика небезпека вірусного гепатиту С. Навіть коли ви не відчуваєте дискомфорту — печінка поступово руйнується. Окрім того, існують позапечінкові прояви недуги, це означає, що крім печінки вірус впливає і на інші органи.

Що робити, якщо мені здається, що я інфікувався/лася вірусним гепатитом С, а результати аналізів свідчать про протилежне?

По-перше, не панікуйте, оцініть чи були у вас ризики інфікування і яка їхня імовірність. Пам’ятайте, не завжди контакт із кров’ю іншої людини означає, що ви інфікувались. По-друге, дійсно, навіть якщо інфікування відбулось, результати не одразу можуть це показати. Через 6 місяців пройдіть повторне обстеження на визначення антитіл до вірусного гепатиту С. Водночас, навіть у осіб, які інфікувалися вірусом гепатиту С не завжди відбувається хронізація. Частина людей, а саме від 15 до 40%, самостійно позбавляються вірусу, при цьому пожиттєво в людини залишаються антитіла як свідчення контакту з вірусом.

Чи може організм сам впоратися з вірусним гепатитом С?

Так, це можливо. Спонтанне одужання дійсно спостерігається від 15 до 45% (в середньому у 25%) інфікованих, і може трапитись у період до півроку. Якщо ж недуга перейшла в хронічну форму, то самостійно одужати самостійно не вийде — обовʼязково потрібне лікування.

Чули про такі випадки: людина вилікувалась від вірусного гепатиту С, але експрес-тест показав позитивний результат. Чи означає це, що лікування неефективне?

Швидкі тести реагують на антитіла до вірусного гепатиту С, які залишаються в організмі на все життя, навіть після успішної терапії. Тому після лікування від недуги є сенс проходити лише лабораторне дослідження визначення РНК вірусу. Скорочено це дослідження називається ПЛР РНК ВГС. Це дослідження проводиться на основі зібрання крові.

Скільки має пройти часу від потенційного інфікування, щоби тест на вірусний гепатит С показав точний результат?

Через 4–6 тижнів після інфікування буде інформативний швидкий тест.

Чи може АРТ допомогти в лікуванні від вірусного гепатиту С?

Жодна з наявних схем лікування від ВІЛ-інфекції не застосовується для лікування від вірусного гепатиту С, для цього потрібна противірусна терапія. Лікування від ВІЛ та ВГС може бути одночасним.

Чи можна лікуватися від вірусного гепатиту С під час вагітності?

Наразі немає схеми лікування від ВГС при вагітності. Уже після пологів можна розпочати лікування. Відсоток передачі ВГС від матері до дитини мінімальний, близько 5%.

З якого віку можна починати лікування від вірусного гепатиту С?

Існують схеми лікування дітей з 3-річного віку.

Як і де отримати безоплатне лікування від вірусного гепатиту С?

Лікування безоплатне, адже ліки закуповує державним коштом Міністерство охорони здоровʼя. Ці ліки є в обласних та інфекційних лікарнях. Аби розпочати лікування зверніться до свого сімейного лікаря.

Куди можна поскаржитися на медзаклад?

В обласний ДОЗ, на гарячу лінію НСЗУ, до керівництва лікарні.

Чи можу я отримувати консультацію і лікування від вірусного непатиту С без паспорта?

Ви можете надати інший документ, який посвідчує вашу особу. Надалі звернутися до місцевого ЦНАП для відновлення документів.

Чи можу я отримувати консультацію і лікування від вірусного гепатиту С  без декларації з сімейним лікарем?

Так, якщо ви ВПО — зверніться до найближчого зручного закладу, аби отримати медичну допомогу й консультацію.

Які обстеження треба пройти для того, щоб почати лікування від вірусного гепатиту С?

Для того, щоб розпочати лікування, необхідно звернутися до лікаря, який його призначить. Наразі не потрібно проходити велику кількість дороговартісних обстежень перед початком та в процесі лікування. Для того, щоб почати лікування необхідно: мати позитивний тест на визначення РНК ВГС, виключити вагітність, пройти обстеження на ВГВ, здати загальний аналіз крові, оцінити функцію нирок та печінки. Для оцінки функції печінки не обов’язково проходити дороговартісні обстеження, достатньо здати розгорнутий аналіз крові та визначити АЛТ та АСТ. Далі на основі спеціального калькулятора оцінюється ймовірність ураження печінки.

Чи вірусний гепатит С виліковний?

Так, ВГС наразі належить до виліковних захворювань. 95% людей повністю одужують після лікування.

Чи правда, що лікування від ВГС дуже складне й пов’язано з чисельними побічними реакціями?

Дійсно, так було раніше. Раніше для лікування від ВГС використовувалися схеми на основі інтерферону. Лікування було дуже складним, більшість пацієнтів мали серйозні побічні реакції. Саме лікування тривало від 24 до 72 тижнів, під час яких людина щоденно приймала препарати та раз на тиждень робила укол пегільованого інтерферону. Багато пацієнтів не витримували побічних реакцій і переривали лікування. Водночас ефективність лікування була низькою. При найбільш поширеному в Україні генотипі вірусу ефективність лікування становила близько 50%.

Наразі лікування здійснюється з використанням новітніх препаратів прямої противірусної дії, які дозволяють вилікувати 95% хворих. Тривалість лікування становить від 3 до 6 місяців у випадку наявності серйозних уражень печінки. Лікування полягає в прийомі однієї або декількох таблеток один раз на добу (існує одна схема, яка передбачає прийом препаратів два рази на добу). Лікування дуже легко переноситься та майже не має з побічних реакцій. Побічні реакції, які виникають, зазвичай легкі, як-от підвищена втомлюваність, головний біль.

Якщо не лікуватися від ВГС, як швидко вірус зруйнує печінку?

ВГС належить до вірусів, які повільно руйнують печінку, відтак від моменту інфікування й до розвитку цирозу або раку печінки можуть пройти роки, а іноді й десятиліття. Швидкість розвитку цирозу в різних людей дуже різна й залежить від низки факторів, а саме додаткового вживання алкоголю та психоактивних речовин, прийому ЛЗ які впливають на печінку, наявності зайвої ваги, супутньої ко-інфекції ВІЛ чи інших захворювань печінки. Швидкість прогресування вірусу важко передбачити та оцінити, тому не варто відкладати лікування. Що раніше ви розпочнете лікування, тим вищі шанси на повне одужання, і такі шанси значно знижуються, якщо людина має цироз.

Як проходить лікування від вірусного гепатиту С?

Лікування передбачає прийом однієї або декількох пігулок один або два рази на день.

Як перевірити чи я вилікувався/лась від вірусного гепатиту С?

Через 12 або 24 тижні після завершення лікування необхідно здати аналіз на визначення РНК ВГС. Якщо результат негативний — це означає, що ви вилікувались.

Що робити, якщо я пройшов/ла лікування, але вірус гепатиту С усе одно визначається в крові?

Дійсно, бувають випадки, коли лікування виявляється неефективним. Це залежить від низки факторів, особливостей вірусу, прихильності до лікування (чи завжди ліки приймались і не було пропусків днів прийому), чи вчасно приймалися лікарські засоби, які впливали на концентрацію діючої речовини препарату ВГС, стадії ураження печінки. Якщо лікування виявилося неефективним, необхідно ретельно проаналізувати всі фактори, які вплинули на це, та звернутися за повторним лікуванням. Є спеціальні схеми та рекомендації для повторного лікування, якщо попереднє лікування виявилося неефективним.

Чи можу я самостійно купити препарати від вірусного гепатиту С в аптеці або в лікаря?

При купівлі препаратів в аптечній мережі або в посередників необхідно бути обережним, оскільки є велика кількість підроблених ліків, ліків неналежної якості тощо. Значна кількість ліків ввозиться в країну нелегально й поширюється посередниками, серед яких бувають і лікарі.

Надійніше за все звертатися до державної програми лікування й отримати ліки безкоштовно з гарантією їхньої якості. Не можна купувати ліки в онлайн аптеках або ліки не зареєстровані в Україні. Купувати можна лише ті ліки, які зареєстровані (інформацію щодо реєстрації можна перевірити на сайті Державного експертного центру), та продаються в аптеках, які мають відповідні ліцензії. У посередників, інтернет аптеках, «з рук» препарати купувати не рекомендовано, оскільки їхню якість визначити важко.