Вірусний гепатит E
Гепатит E — гостре інфекційне захворювання, спричинене вірусом гепатиту Е.
Основні факти
- Вірус передається фекально-оральним шляхом, в основному через заражену воду.
- Існує щонайменше 4 генотипи вірусу гепатиту E. Генотипи 1 і 2 виявлено тільки у людини. Генотипи 3 і 4 циркулюють серед деяких видів тварин (як-от свійські та дикі свині, олені) без захворювання самих носіїв; натомість є випадки зараження цими генотипами людини.
- Гепатит E зустрічається в усьому світі, а найбільше — у Східній та Південній Азії.
- Захворювання поширене у країнах з низьким і середнім рівнем статків та обмеженим доступом до базових послуг водопостачання, санітарії, гігієни та охорони здоров’я. Інколи спалахи гепатиту E виникають у зонах конфліктів і надзвичайних гуманітарних ситуацій, наприклад, у районах воєнних дій, а також у таборах біженців.
- За оцінками ВООЗ у світі щороку стається 20 млн випадків інфікування гепатитом E.
- Для профілактики гепатиту E розроблено вакцину, яка зареєстрована в Китаї, але поки недоступна в інших країнах.
Шляхи інфікування
Вірус потрапляє в навколишнє середовище з калом інфікованих людей та опиняється в організмі людини ентерально. Вірус передається головно через заражену питну воду. Зазвичай інфекція має доброякісний перебіг, і хворого виліковують протягом 2–6 тижнів. У деяких випадках захворювання набуває злоякісного перебігу з розвитком гострої печінкової недостатності, що збільшує ризик летальності.
Гепатит E також може передаватися внаслідок уживання м’яса заражених тварин або м’ясопродуктів, що не пройшли достатню термічну обробку; через переливання заражених продуктів крові; від вагітної матері до дитини.
Симптоми
Тривалість інкубаційного періоду після потрапляння вірусу гепатиту E в організм становить в середньому 5-6 тижнів. У районах з високою ендемічністю симптоматичний перебіг захворювання найчастіше буває серед людей віком 15–40 років.
До типових ознак гепатиту E належать:
- легке підвищення температури тіла, відсутність апетиту, нудота і блювота протягом кількох днів;
- жовтяниця (жовтяничне забарвлення шкірних покривів і склер), потемніння сечі та знебарвлення калу;
- дещо збільшена в розмірах і чутлива печінка;
- у деяких пацієнтів можуть виникати болі в животі, свербіж, шкірні висипання або біль у суглобах.
У рідкісних випадках гострий гепатит E може набувати злоякісного перебігу та призводити до розвитку гострої печінкової недостатності з ризиком смерті. Найчастіше така форма гепатиту E розвивається у жінок під час вагітності. У випадку зараження гепатитом E в третьому триместрі вагітності летальність хвороби може досягати 20–25%.
Випадки хронічного гепатиту E зареєстровано в осіб з ослабленим імунітетом, особливо у реципієнтів донорських органів, що приймають імуносупресивні препарати. Проте хронічна форма гепатиту E залишається рідкісним явищем.
Профілактика
Найбільш дієві методи профілактики інфікування гепатитом E:
- дотримання правил гігієни — миття рук під проточною водою після візиту до людини, що захворіла на гепатит E, туалету, користування громадським транспортом тощо (якщо доступ до води й мила відсутній, необхідно використовувати спиртовий розчин для дезінфекції рук);
- коли якість питної води чи льоду невідома, слід відмовитися від їхнього споживання, також не варто пити воду з відкритих джерел, найкраще вживати бутильовану чи кип’ячену воду;
- страви з м’яса, особливо свинини, треба піддавати ретельній термічній обробці.