Дослідження STEPS — поетапний підхід до нагляду за факторами ризику неінфекційних захворювань в Україні
У 2019 році в Україні вперше відбулося загальнонаціональне дослідження для вивчення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ) — STEPS.
- Протокол
- Інструментарій
- Резюме (UKR/EN)
- Звіт (UKR/EN)
- Збірка статистики
- Презентація
Що таке STEPS
Дослідження STEPS відображає поетапний підхід ВООЗ до епідеміологічного нагляду за факторами ризику НІЗ (STEPwise approach to noncommunicable disease risk factor surveillance) і є простим, стандартизованим методом збирання, аналізу і поширення даних у країнах — членах ВООЗ.
Інструмент STEPS охоплює три різних рівня оцінювання факторів ризику — ТРИ КРОКИ: анкетування, фізичні вимірювання та біохімічні аналізи. Кожен рівень поділяється на основні, розширені та додаткові модулі, які можуть бути використані у дослідженні залежно від умов і потреб різних країн.
Результати досліджень можна використовувати не тільки для вивчення тенденцій всередині країни, але й для порівнянь між країнами. Зокрема, вони містять соціально-демографічні показники, дані про рівень вживання алкоголю і тютюну, харчування, фізичну активність, результати вимірювань артеріального тиску, глюкози, холестерину, інформацію щодо наявності хвороб системи кровообігу, дані фізичного огляду й біохімічні показники.
У світі більш ніж 130 країн хоча б одного разу брали участь у STEPS. У деяких країнах таке дослідження відбувалося кілька разів, в Україні — організовано вперше.
Чому це важливо
Неінфекційні захворювання (НІЗ) — це хворобливі стани, які не передаються від людини до людини, мають тривалий перебіг і повільно прогресують, а також погіршують психоемоційне і фізичне здоров’я. НІЗ є результатом поєднаного впливу генетичних, фізіологічних, екологічних і поведінкових чинників.
НІЗ — як-от серцево-судинні захворювання, рак, діабет, хронічні респіраторні захворювання, психічні захворювання — є головною причиною смертності у світі. Основними причинами розвитку НІЗ є метаболічні фактори ризику (підвищення артеріального тиску, рівня глюкози, холестерину, надлишкова вага та ожиріння), поведінкові фактори (споживання тютюну й алкоголю, нездорове харчування, недостатня фізична активність) і фактори навколишнього середовища (забруднення та інші).
НІЗ в Україні є причиною більш ніж 80% втрачених років потенційного життя через передчасну смертність та інвалідність, а також близько 90% всіх смертей з високим рівнем передчасної смертності, особливо від серцево-судинних захворювань. При цьому Україна все ще не має загальнонаціональних репрезентативних даних про основні фактори ризику неінфекційних захворювань, що є перешкодою для прийняття науково обґрунтованих рішень з метою покращення ситуації.
Саме тому в Україні вперше організовано національне репрезентативне дослідження STEPS, яке надасть об’єктивну інформацію про поширення факторів ризику НІЗ. Наявність достовірних даних про розподіл головних ризиків НІЗ на рівні населення країни сприятиме розробці релевантних політик для впровадження ефективних інтервенцій з метою профілактики та контролю поширення НІЗ в Україні.
Хто здійснює дослідження
Дослідження STEPS організовує Міністерство охорони здоров’я України і Всесвітня організація охорони здоров’я в рамках спільного проекту МОЗ України та Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». Дослідження здійснюють Центр громадського здоров’я МОЗ України та Громадська організація «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка».
Які методологія та етапи дослідження
Дослідження STEPS відбувається в усіх областях України. Вибірка дослідження включає доросле населення України (міське і сільське) із загальною кількістю потенційних учасників 7 700 осіб. Дані збирають із червня 2019 р., а результати будуть готові у грудні 2019 р.
Учасників дослідження (респондентів) обирають випадковим чином. Участь у дослідженні є добровільною. Інформація, яку надають респонденти, є повністю конфіденційною та буде використана лише з дослідною метою. До дослідження залучено професійних інтерв’юерів, яких було спеціально навчено.
Дослідження складається з трьох кроків.
КРОК 1: інтерв’ю учасників з метою виявлення факторів поведінкового ризику та історії здоров’я, пов’язаної з НІЗ.
КРОК 2: вимірювання зросту і ваги, окружності талії та стегон, артеріального тиску і частоти серцевих скорочень.
КРОК 3: вимірювання біохімічних показників здоров’я:
- глюкози і ліпідів в крові швидкими тестами;
- рівень натрію, креатиніну, калію та йоду в сечі.
- рівень вживання алкоголю і тютюну;
- рівень споживання овочів і фруктів;
- рівень споживання солі;
- рівень фізичної активності;
- історія НІЗ та їх лікування;
- поширеність надмірної ваги та ожиріння, підвищеного артеріального тиску, рівня глюкози в крові та холестерину.
Окрім стандартного блоку, згідно з методикою STEPS, МОЗ України вирішило інтегрувати у дослідження додаткові теми, пов’язані з громадським здоров’ям:
- психічне здоров’я (депресія та самогубство);
- насильство і травми;
- рак шийки матки (скринінг та подальший контроль).
Опитування STEPS охоплює 11 із 25 індикаторів, зазначених у Глобальному плані дій ВООЗ із профілактики та боротьби з НІЗ на період 2013–2020 рр. та у Глобальній системі моніторингу для запобігання та контролю НІЗ, що стосується 7 з 9 глобальних цілей. Таким чином, це дослідження є одним із найважливіших заходів у сфері запобігання та контролю НІЗ. Дослідження STEPS надасть достовірну інформацію стосовно провідних факторів ризику НІЗ, їхнього розподілу та зв’язку із соціально-економічними характеристиками, що робить його найціннішим інструментом для розробки й моніторингу стратегій профілактики та боротьби з НІЗ.
ВООЗ рекомендує країнам повторювати дослідження STEPS кожні п’ять років, щоб відстежувати тенденції, контролювати політики у сфері охорони здоров’я та покращувати профілактику і контроль НІЗ.