Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Звіт за результатами проведення та імплементації пілотного проєкту з впровадження використання подвійних швидких (експрес) тестів для діагностики ВІЛ та сифілісу в антенатальних клініках

Звіт за результатами проведення та імплементації пілотного проєкту з впровадження використання подвійних швидких (експрес) тестів для діагностики ВІЛ та сифілісу в антенатальних клініках

Пілотний проєкт із впровадження подвійних експрес-тестів для діагностики ВІЛ та сифілісу реалізували у Києві з травня 2021 до вересня 2022 року за рекомендаціями ВООЗ. Метою було оцінити доцільність їх використання в масштабах країни, особливо в умовах пандемії COVID-19 і воєнного стану, а також інтегрувати їх у практику акушерів-гінекологів для зменшення ризику передачі ВІЛ та сифілісу від матері до дитини. Результати підтвердили ефективність використання подвійних експрес-тестів і стали основою для вдосконалення нормативної бази щодо елімінації передачі ВІЛ та сифілісу від матері до дитини. Успішний досвід проєкту поширили на 20 областей України з листопада 2022 до травня 2024 року.

Які зміни принесли результати пілотного проєкту

Для масштабування ШТВС у системі охорони здоров’я України протягом 2022–2024 років реалізовано такі заходи:

1. Зміни в нормативно-правовій базі: ШТВС як стандартний метод обстеження вагітних під час першого візиту до антенатальних клінік було закріплено у таких нормативних актах: Стандарти медичної допомоги «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини», наказ МОЗ України від 26.04.2022 № 692; Стандарти медичної допомоги «Сифіліс», наказ МОЗ України від 18.04.2023 № 743.

2. Оновлення алгоритмів тестування на ВІЛ: ШТВС включено до алгоритмів тестування на ВІЛ вагітних під час першого візиту до АНК. Проєкт оновленого наказу МОЗ України від 05.04.2019 № 794, який передбачає ці зміни, перебуває на затвердженні у Міністерстві охорони здоров'я (станом на 01.01.2025).

3. Зміни у первинній обліковій документації: ШТВС враховано у формах первинної облікової документації відповідно до наказу МОЗ України № 612 від 03.08.2012 року «Про затвердження форм первинної облікової документації та звітності з питань моніторингу заходів профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини, інструкцій щодо їх заповнення». Оновлений наказ перебуває на затвердженні у Міністерстві охорони здоров'я (станом на 01.01.2025).

4. Розширення географії використання: успішний досвід реалізації пілотного проєкту був поширений на 20 областей України в період із листопада 2022 року до травня 2024 року.

Докладніше читайте у «Звіті за результатами проведення та імплементації пілотного проєкту з впровадження використання подвійних швидких (експрес) тестів для діагностики ВІЛ та сифілісу в антенатальних клініках».