Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Інтегроване біоповедінкове дослідження серед засуджених

Інтегроване біоповедінкове дослідження серед засуджених (2023)

Відповідно до світової практики пенітенціарні заклади вважають місцями підвищеного ризику поширення ВІЛ-інфекції та інших соціально небезпечних захворювань. Інтегровані біоповедінкові дослідження серед засуджених як компонент епіднагляду за ВІЛ та вірусними гепатитами B і C є важливою складовою контролю епідемічної ситуації в Україні. За результатами такого дослідження можна визначити прогалини у роботі з протидії ВІЛ-інфекції та гепатитам у виправних колоніях і розробити пропозиції щодо своєчасної корекції заходів у відповідь на епідемії.

У жовтні — грудні 2023 року ГО «Український центр соціального прогнозування» здійснила чергове інтегроване біоповедінкове дослідження серед засуджених в Україні з метою визначити поширеність ВІЛ-інфекції та ризикованих поведінкових практик щодо ВІЛ серед засуджених і оцінити ефективність профілактичних та лікувальних програм в установах Державної кримінально-виконавчої служби України.

Інтегроване біоповедінкове дослідження складається з поведінкового та біологічного компонентів:

  • самозаповнення паперової анкети респондентом у групі під контролем за консультативної допомоги інтерв’юера у присутності співробітника установи ДКВС;
  • тестування респондента із використанням швидких тестів на виявлення серологічних маркерів ВІЛ-інфекції та гепатитів В і С.

Загальна кількість учасників дослідження — 1 500 осіб, зокрема було рекомендовано опитати 300 засуджених жіночої статі.

Дослідження здійснено у рамках реалізації гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією і за підтримки Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби України, ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України», ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України».