Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Скринінг на цукровий діабет: кому треба проходити та як часто
18.11.2023
10:33

Скринінг на цукровий діабет: кому треба проходити та як часто

Цукровий діабет стає поширеною проблемою, тому дослідження та розробки у галузі медицини ставлять перед собою завдання раннього виявлення цієї хвороби для ефективного лікування та управління. У цьому контексті, проведення скринінгу на цукровий діабет стає важливим інструментом, але важливо знати, кому та з якою регулярністю слід проходити цю процедуру. 

Хто повинен проходити скринінг?

Люди з факторами ризику 

Сюди входять люди із сімейним анамнезом цукрового діабету, люди з надмірною вагою, ті, хто веде малорухомий спосіб життя, люди старше 45 років, люди з високим кров’яним тиском.

Жінки під час вагітності 

Вагітні жінки мають проходити скринінг на цукровий діабет, оскільки в цей період збільшується ризик виникнення гестаційного діабету.

Люди з ожирінням 

Ожиріння є одним із ключових факторів ризику розвитку цукрового діабету. Такі люди повинні регулярно перевіряти рівень цукру в крові.

Діти

Рекомендується проводити скринінг дітей та підлітків до 18 років із надмірною вагою і які мають будь-які два з наступних факторів ризику: цукровий діабет 2 типу в анамнезі у родича першого або другого ступеня спорідненості, чорний акантоз (темна ділянка шкіри з потовщеною бархатистою структурою), артеріальна гіпертензія, гіперліпідемія або синдром полікістозних яєчників. 

Як часто потрібно проходити скринінг?

Залежно від віку та факторів ризику: Для людей до 45 років, які не мають особливих факторів ризику, рекомендується проходити скринінг на цукровий діабет кожні 3 роки. У той же час, для тих, хто старше 45 років чи має збільшений ризик – раз на рік чи частіше. Визначити частоту скринінгу відповідно вашого стану здоров’я допоможе сімейний лікар.

Під час вагітності: Жінкам, які мають фактори ризику цукрового діабету і вагітність, може бути рекомендовано проходити скринінг не тільки під час вагітності, але і після неї, щоб вчасно виявити можливі порушення метаболізму цукру.

Діти: Рекомендують проводити скринінг дітей із груп ризику кожні два роки, починаючи з 10-річного віку.

Важливість раннього виявлення

Раннє виявлення цукрового діабету дозволяє почати лікування та зміни в способі життя вчасно. Це сприяє кращому управлінню хворобою та запобіганню ускладнень. Скринінг є не тільки інструментом діагностики, але і засобом профілактики, який може зберегти ваше здоров'я на довгі роки.

Важливо наголосити, що всі, хто потрапляє під категорії ризику, слід консультуватися із лікарем щодо необхідності та регулярності скринінгу. Здоров'я – це великий скарб, і своєчасна увага до нього може забезпечити активний та повноцінний спосіб життя.

Читайте також

Штампуй здоров’я: як у головпоштамті проходила акція до Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом 

Пройдіть онлайн-тест та визначте свій ризик виникнення цукрового діабету

5 міфів про цукровий діабет

 

Інші новини