Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Запрацював сайт #ТЕСТпоруч: перевіритись на ВІЛ тепер ще простіше
04.04.2023
13:50

Запрацював сайт #ТЕСТпоруч: перевіритись на ВІЛ тепер ще простіше

За лічені хвилини testporuch.phc.org.ua допомагає зрозуміти власні ризики щодо ВІЛ і пропонує зручні опції абсолютно безоплатного та конфіденційного тестування. Пройти діагностику можна навіть вдома, замовивши доставку орального тесту поштою. Така опція доступна в неурядових організаціях.

Як це працює?

У максимально лаконічній та зрозумілій формі #ТЕСТпоруч дає відповіді на ключові питання: чому ВІЛ стосується саме мене, як дізнатись свій статус і що робити далі. На сайті представлено простий алгоритм дій і запропоновано різні варіанти, як максимально швидко і зручно пройти безоплатне тестування. 

Ви зможете знайти найближчий пункт тестування на карті, перейти у спеціальний чат-бот у Telegram, зателефонувати на гарячу лінію з питань ВІЛ/СНІД або замовити тест поштою – для себе і близьких. 

Незалежно від того, який маршрут обрали, незмінними залишаються:

  • конфіденційність – ніхто не дізнається про ваш статус без вашої згоди
  • безоплатність – ані за тест, ані за послуги тестування не доведеться платити ні гривні
  • швидкість – очікування результату в середньому займає 15 хвилин

Чому це важливо?

Завдяки досягненням сучасної медицини та використанню антиретровірусних препаратів для лікування ВІЛ-інфекції, сьогодні людина з ВІЛ може жити повноцінне довге, щасливе і здорове життя. Але для цього передусім потрібно знати свій статус і як мінімум раз на рік оновлювати цю інформацію – тобто, проходити тестування. Перевірятись і знати – в сотні разів безпечніше, ніж уникати цього питання. 

Крім того, знання ВІЛ-статусу – не лише прояв турботи про своє здоров’я, а й справжнє піклування про рідних, коханих і дорогих серцю людей, з якими контактуєте. 

На жаль, багато українців та українок нехтують регулярним тестуванням на соціально небезпечно захворювання, вважаючи, що саме їх це не стосується. Інша частина помилково припускає, що тестування є чимось складним, часозатратним чи важкодоступним. Але реальність така, що ВІЛ потенційно може стосуватись кожного, а з тестуванням усе набагато простіше, ніж здається.  

Так, за оціночними даними, понад 250 000 українців та українок живуть з ВІЛ і лише 60% з них знають свій статус та отримують відповідне лікування. Попри суттєву позитивну динаміку у боротьбі з ВІЛ сьогодні все ще маємо один із найвищих у світі показників захворюваності на ВІЛ-інфекцію: 13 000 нових випадків щороку. 

Повномасштабна війна росії проти України для багатьох відсунула питання щодо здоров’я та турботи про себе. Проте з питанням тестування на ВІЛ усе працює якраз навпаки: саме зараз потрібно ще більше обережності та свідомої уваги до здоров’я, адже відкладене “на потім” може мати згубні наслідки для здоров'я.

А якщо дивитись масштабніше?

Веб-сайт розроблено в рамках проєкту USAID “Інновації для подолання епідемії ВІЛ” у партнерстві з Центром громадського здоров’я України. Проєкт працює з 2021 року для того, щоб уразливі до ВІЛ групи населення могли безперешкодно отримувати необхідну допомогу, в тому числі послуги з тестування на ВІЛ. Вперше в Україні проєкт впроваджує концепцію диференційованого надання послуг, яка дозволяє покращити доступ клієнтів до всіх сервісів ВІЛ завдяки орієнтації на потреби й запити конкретної цільової групи. Також команда проєкту зміцнює потенціал 17-ти регіональних організацій та сприяє оновленню нормативної бази для розширення доступу до ВІЛ-послуг.

Разом із сайтом в рамках проєкту запускають масштабну інформаційну кампанію, щоб якомога більше людей в Україні дізнались про послуги профілактики та лікування ВІЛ та скористались ними. Через соцмережі та різні онлайн-платформи ведеться цілеспрямована робота для популяризації турботи про здоров’я.

Проєкт впроваджується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Надзвичайної ініціативи Президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/СНІД (PEPFAR). Виконавцями проєкту є консорціум Pact, FHI 360 та AFEW-Україна, а також регіональні організації-субгрантери.

Інші новини