Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)
За даними МОЗ в Україні щороку реєструють близько 400 000 нових випадків сифілісу, гонореї, хламідіозу, герпесу, сечостатевого мікоплазмозу, генітального кандидозу і трихомонозу.
Проблему ІПСШ не можна відокремлювати від епідемії ВІЛ/СНІД в Україні, оскільки одним зі шляхів передавання ВІЛ-інфекції є статевий.
ІПСШ, збудниками яких є більше 30 різних бактерій, вірусів, грибків та паразитів, поширюються головно внаслідок незахищених сексуальних контактів, як-от вагінальний, анальний і оральний секс.
Деякі ІПСШ можуть передаватися під час звичайного тілесного контакту, через мікропошкодження шкіри і навіть побутові предмети.
Мікроорганізми, що спричиняють ІПСШ, можуть також поширюватися під час переливання продуктів крові та пересадки тканин. Багато інфекцій, зокрема хламідіоз, гонорея, гепатит B, ВІЛ, папіломавірус, ВПГ-2, сифіліс, можуть передаватися від матері дитині під час вагітності та пологів.
Людина може мати ІПСШ без явних симптомів захворювання. Тому термін «інфекція, що передається статевим шляхом» ширше терміна «хвороба/захворювання, що передається статевим шляхом» (ХПСШ/ЗПСШ). Загальні симптоми ХПСШ включають вагінальні виділення, виділення із сечівника у чоловіків, генітальні виразки та болі в животі.
Найбільш патогенними є 8 з понад 30 відомих збудників ІПСШ. Наразі можливо цілком вилікуватися від 4 із цих 8 інфекцій, а саме сифілісу, гонореї, хламідіозу і трихомоніазу. Інші 4 інфекції — гепатит B, герпес, ВІЛ та ВПЛ — є вірусними, і позбутися їх повністю неможливо, але завдяки лікуванню їхній вплив можна зменшити.
Численні дослідження свідчать, що наявність ІПСШ істотно підвищує ризик передавання та інфікування ВІЛ статевим шляхом. Зокрема передаванню ВІЛ сприяють сифіліс, генітальний герпес, гонорея, хламідіоз, трихомоноз, кандидоз, мікоплазмоз та інші венеричні інфекції. Ерозії та виразки, запалення, пошкодження тканин, зумовлені ІПСШ, ослаблюють захист організму від інфікування ВІЛ.
Керівні документи
- Наказ МОЗ України від 14.02.2012 № 114 «Про організацію надання послуг консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію, гепатити В і С, інфекції, що передаються статевим шляхом, у мобільних пунктах та мобільних амбулаторіях»
- Протокольне рішення від 25.01.2010 Всеукраїнської наради головних лікарів лікувально-профілактичних закладів, залучених до реалізації програми Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією за напрямком діагностика і лікування ІПСШ у представників груп ризику щодо інфікування ВІЛ (17–18.12.2009, м. Київ)
- Моделі організації надання послуг з діагностики та лікування ІПСШ представникам уразливих груп населення: методичний посібник, 2009
- Особливості лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом, в групах населення, уразливих стосовно зараження вірусом імунодефіциту людини: методичні рекомендації, 2009
- Наказ МОЗ України від 09.04.98 № 92 «Про невідкладні заходи протидії в Україні розповсюдженню хвороб, що передаються статевим шляхом»
- Постанова КМУ від 23.03.1998 № 357 «Про комплексні заходи для запобігання розповсюдженню хвороб, що передаються статевим шляхом»
Додаткова інформація
- Всеукраїнський координаційний центр з питань проведення скринінг-тестування та лікування ІПСШ у представників уразливих до ВІЛ груп населення при ДУ «Інститут дерматології та венерології НАМН України»
- WHO. Health topics. Sexually transmitted infections (STIs)
- CDC. Sexually Transmitted Diseases (STDs)