Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Безпека продуктів та води під час надзвичайної ситуації радіаційного характеру

Ми знаємо, що радіація заражає воду та харчові продукти. То як забезпечити себе найнеобхіднішим під час надзвичайної ситуації радіаційного характеру? Розповідаємо далі. 

Отже, якщо надзвичайна ситуація радіаційного характеру сталась, слід діяти у такій послідовності: 

  • якомога швидше зайти у приміщення
  • перебувати у приміщенні, не виходячи на вулицю перші 24 години й довше, наскільки це можливо
  • стежити за оголошення органів влади чи служб екстреного реагування. 

Навіть якщо надзвичайна ситуація радіаційного характеру стається раптово і людина не мала можливості підготуватись до неї заздалегідь, слід пам'ятати, що їжа, яка була придбана до того, яка зберігається у закритих контейнерах, банках чи коробках є придатною для споживання. Так само можна використовувати вміст холодильника, морозильної камери та комори, якщо там зберігаються продукти, які були придбані до настання надзвичайної ситуації.

Щоб додатково убезпечити та членів родини, варто робити наступне: 

  • протерти контейнери з продуктами вологою ганчіркою або чистим рушником, перш ніж відкривати їх. Після цього слід помістити використану тканину або рушник у поліетиленовий пакет або інший контейнер, який закривається, і покласти його у недоступне місце, подалі від інших людей і домашніх тварин.
  • перед використанням протерти робочу поверхню на кухні, стіл, посуд вологою ганчіркою або чистим рушником. Після цього помістити використану тканину або рушник у поліетиленовий пакет або інший контейнер, який закривається, і покласти його у недоступне місце, подалі від інших людей і домашніх тварин.

Не збирайте та не вживайте овочі та фрукти зі свого саду чи огороду, доки працівники екстрених служб не оголосять, що це безпечно.

Щодо води, то під час надзвичайної ситуації радіаційного характеру варто вживати воду в пляшках чи використовувати запаси водопровідної води, що були зроблені до надзвичайної ситуації. Повертатись до використання водопроводу чи колодязів можна лише після того, як це дозволять державні органи влади чи екстрені служби.  

Пам'ятайте! Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її від радіоактивного матеріалу! 

Можна пити воду, соки та інші напої в закритих ємностях. Напої, що зберігаються у холодильнику чи морозильній камері також безпечні для вживання. 

Якщо незараженість упаковки напою викликає сумніви, протріть її вологою тканиною або чистим рушником, перш ніж відкривати. Помістіть використану тканину або рушник у поліетиленовий пакет або інший контейнер, який закривається, покладіть його у недоступне місце, подалі від інших людей і домашніх тварин.

Вода в інших ємностях у домі чи квартирі, наприклад, туалетному бачку або водонагрівачі, також не містить радіоактивних матеріалів.

Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або грунтові води, буде розбавлений водою до дуже низьких рівнів, а тому не становитиме особливої небезпеки під час  використання для миття шкіри, волосся чи прання.

Як годувати немовля у випадку надзвичайної ситуації радіаційного характеру

Якщо мати годує немовля грудним або зцідженим молодок, але перебуває в зоні ураження, слід подумати про тимчасове припинення грудного вигодовування, доки мати та дитину не  евакуюють. Бо через грудне молоко радіоактивні матеріали можуть потрапити в організм дитини.  

Якщо у матері є грудне молоко, яке зціджувалося та зберігалося до надзвичайної ситуації, необхідно:

  • для годування дитини використовувати саме його 
  • використовувати чисту тканину або рушник, щоб витерти пляшки та інші предмети чи прилади, що використовуються для годування. Помістіть використану тканину або рушник у поліетиленовий пакет або інший контейнер, що закривається. Покласти у пакет, зберігати його якомога далі від інших людей і домашніх тварин, щоб  запобігти можливому впливу радіації. Безпечно утилізувати після консультації зі службами екстреного реагування 
  • використовувати воду у пляшках, якщо це можливо, або воду з-під крана, якщо місцева влада проінформує, що це безпечно
  • перед годуванням мити руки з милом
  • після кожного використання ретельно мийте всі засоби для годування немовлят (пляшечки та соски) водою у пляшках (або водою з-під крана, якщо це дозволено місцевою владою).

Використовуйте дитячу суміш, якщо відсутнє грудне молоко, яке зціджувалося та зберігалося до надзвичайної ситуації.

Готова суміш для немовлят зберігається у стерильних упаковках і потребують розведення водою. Перед приготуванням використайте чисту тканину або рушник, щоб витерти пляшечки та контейнери, тарілки, силіконові ложки. Помістіть використану тканину або рушник у поліетиленовий пакет або інший контейнер, що закривається. Зберігайте його якомога далі від інших людей і домашніх тварин.

Готуйте порошкоподібні дитячі суміші з водою у пляшках, якщо це можливо, або водопровідною водою, якщо місцева влада чи екстрені служби це дозволяють.

Перед годуванням мийте руки з милом. Після кожного використання ретельно мийте всі засоби для годування немовлят водою у пляшках (або водою з-під крана, якщо це дозволено).

Якщо у немає попереднього зцідженого грудного молока чи суміші для годування: 

  • продовжуйте грудне вигодовування
  • перед годуванням або зціджуванням молока ретельно мийте руки, соски та груди теплою водою з милом

Якщо мати та дитина були евакуйовані, слід звернутись за консультацією щодо подальшого вигодовування до лікаря.

Безпека корму для домашніх тварин

Як і їжа для людей, їжа для домашніх тварин у герметичних контейнерах (банки, пляшки, коробки) буде безпечною для використання.

Для додаткового захисту домашнього улюбленця слід протерти контейнери чи упаковки з кормом вологою ганчіркою або чистим рушником, перш ніж відкривати їх. Також витріть миски, посуд і килимки домашніх тварин. Помістіть використану тканину або рушник у поліетиленовий пакет або інший контейнер, який закривається, покладіть його у недоступне місце, подалі від інших людей і домашніх тварин.

 

 

Стаття створена за матеріалами: 

Infant Feeding and Pregnancy. Centers for Disease Control and Prevention.

Food and Drinking Water Safety in a Radiation Emergency. Centers for Disease Control and Prevention.