Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Діти та радіаційна надзвичайна ситуація

Під час надзвичайної ситуації дорослі мають дбати про безпеку дітей. Далі розповідаємо про те, чому вони є більш загроженими перед радіацією, та наводимо порядок дій для убезпечення дітей від опромінення. 

Кожен із нас щодня піддається радіаційному випромінюванню від природних джерел, включаючи сонце та землю. Невеликі сліди радіації присутні в їжі та воді. Випромінювання від штучних джерел, таких як рентгенівські апарати, допускається в контрольованих кількостях. Однак під час надзвичайних ситуацій, наприклад, аварії на атомній електростанції, вибуху брудної бомби або ядерного вибуху, людина піддається впливу великої кількості радіації, яка може бути шкідливі для здоров'я. 

Зона впливу радіації залежить від її кількості, напрямку та швидкості вітру, інших погодних умов. Під час радіаційної аварії радіоактивний матеріал може потрапити в повітря і, відповідно, в легені людини, або в організм через відкриті рани. Радіоактивний матеріал здатний забруднити запаси їжі та води, що становить небезпеку для людей. 

Попри те, що будь-яка особа, яка зазнала впливу радіації, може мати шкідливі наслідки для здоров’я, діти частіше більш вразливі від опромінення, ніж дорослі. Чому? Бо діти мають більше клітин, які швидко ростуть і діляться, їхні органи та тканини розвиваються, мають більшу тривалість життя, через це у дитячому організмі можуть розвинутись онкологічні захворювання як одні з проявів довготривалого впливу радіації. Також діти мають тоншу шкіру і вдихають більше повітря, ніж дорослі, тому поглинають більше радіації. 

Під час внутрішньоутробного розвитку плід також вразливий до опромінення. Вагітним жінкам слід вживати додаткових заходів обережності під час радіаційної надзвичайної ситуації. 

Під час грудного вигодовування матері можуть передавати радіоактивні матеріали своїм дітям через грудне молоко. Тому у випадку надзвичайної ситуації радіаційного характеру слід відмовитися від грудного вигодовування, якщо є інші джерела молока, і якомога швидше звернутись за консультацією до педіатра. 

Крім безпосереднього захисту дитини під час надзвичайної ситуації, дорослі мають готувати її до того, яких елементарних дій слід вжити, щоб убезпечити себе самостійно. Звісно, коли йдеться про дитину хоча б 6 років. 

Тож основні правила поведінки під час надзвичайної ситуації радіаційного характеру: 

  • якомога швидше зайти у приміщення
  • якщо під час надзвичайної ситуації, ви вже перебуваєте у приміщенні, в ньому слід залишатись мінімум 24 години від початку надзвичайної ситуації
  • перебуваючи у приміщенні, слід обрати максимально віддалену кімнату, зачинити вікна та двері
  • якщо до власного дому далеко, слід пройти в укриття
  • у перші 24 години надзвичайної ситуації слід пити воду у пляшках чи набрану заздалегідь. Утриматись від використання водопровідної води для приготування їжі чи миття фруктів, овочів
  • стежити за рекомендаціями екстрених служб

Важливо пам'ятати, що радіаційне забруднення поділяється на: 

  • зовнішнє
  • внутрішнє

 
Зовнішнє забруднення відбувається, коли радіоактивний матеріал у вигляді пилу, порошку або рідини контактує зі шкірою, волоссям, одягом людини. Іншими словами, контакт є зовнішнім щодо тіла людини. Люди, заражені у такий спосіб, можуть заразитися й внутрішньо, якщо радіоактивний матеріал потрапить у їхній організм. 

Тому, якщо на одязі є радіоактивний матеріал, необхідно зняти верхній шар одягу, прибрати його якомога далі, перед тим поклавши у целофановий пакет та щільно зав'язавши. Наступний крок  – вимити всі відкриті ділянки тіла великою кількістю теплої води з милом, щоб видалити забруднення. Цей процес називається дезактивацією. 

Коли радіоактивний матеріал потрапляє всередину організму, це називається внутрішнім забрудненням. Чим швидше вдасться видалити внутрішнє забруднення з організму, тим менш серйозними будуть наслідки для здоров’я. На жаль, самостійно з цією проблемою людині не впоратись. Тому, якщо людина вважає, що має внутрішнє радіаційне забруднення, слід негайно звертатися по медичну допомогу. 

 

 

Статтю створено за матеріалами: 

Radiation Emergencies. Centers for Disease Control and Prevention.