Наводимо приклади найбільш характерних типів радіаційних надзвичайних ситуацій для розуміння їхньої специфіки та подальшого ефективного захисту від наслідків.
Ядерні надзвичайні ситуації
Ядерна надзвичайна ситуація передбачає вибух ядерної зброї або саморобного ядерного пристрою. Під час неї вибух створює інтенсивний імпульс тепла, світла, тиску повітря та радіації. Також утворюються радіоактивні опади, які вітром переносяться на великі відстані.
Люди, які перебувають поруч з місцем вибуху, можуть зазнати:
- травм
- опіків III та IV ступеня важкості
- раптової сліпоти
- променевої хвороби
Також відбувається радіаційне забруднення води та харчових продуктів.
Як захистити себе: зайти у приміщення, залишитися всередині до отримання подальшої інформації від служб екстреного реагування.
Брудна бомба або пристрій для розсіювання радіації
Брудна бомба (також відома як радіологічний розсіювальний пристрій) є сумішшю вибухівки, наприклад динаміту, з радіоактивним порошком або гранулами.Вона не може створити атомний вибух. Коли вибухівка спрацьовує, вибух переносить радіоактивний матеріал на навколишню територію.
Основну небезпеку брудної бомби спричиняє не радіація, а вибух. Люди, які перебувають у безпосередній близькості до його центру, можуть зазнати серйозних травм, а також впливу радіації. Радіоактивний пил та дим поширюються територією. Вони становлять небезпеку для здоров'я людей, якщо їх вдихати, пити забруднену радіацією воду чи вживати забруднені харчові продукти.
Як захистити себе: зайти у приміщення, залишитися всередині до отримання подальшої інформації від служб екстреного реагування.
Пристрій радіологічного опромінення
Радіологічні випромінювальні пристрої (RED) створюють з радіоактивного матеріалу або елементів, що містять його. Такі пристрої приховують від людей, щоб піддавати радіації без їх відома.
Небезпека пристрою радіологічного опромінення залежить від типу та кількості його радіаційного матеріалу, від того, як довго людина перебувала поруч з пристроєм. Через вплив високого рівня радіації виникають променевий синдром та опіки. Наслідки дії пристрою радіологічного опромінення можуть проявитись за кілька годин, днів чи тижнів.
Як захистити себе: триматись якомога далі від пристрою, у разі опромінення звернутись до представників екстрених служб та по медичну допомогу.
Аварія на атомній електростанції
Попри безпекові процедури та чисельні рівні захисту на атомних електростанціях можуть виникнути аварії, спричинені явищами природи, наприклад, землетрусами, чи діяльністю людини – обстрілами під час воєнних дій, терористичними актами, виробничою недбалістю. Під час аварії на атомній електростанції найбільшу небезпеку становить викид радіації та її поширення значною територією.
Радіоактивні матеріали можуть осідати та заражати людей, будівлі, їжу, воду та худобу. Радіоактивні матеріали потрапляють в організм людини через вдих зараженого повітря, воду та їжу. Ті, хто перебував під час вибуху у безпосередній близькості до нього, піддаються великому впливу радіації та можуть мати довгострокові негативні наслідки для здоров'я такі, як розвиток раку.
Як захистити себе: зайти у приміщення, залишитися всередині до отримання подальшої інформації від служб екстреного реагування.
Нещасні випадки на виробництві
Джерела випромінювання перебувають в різноманітних місцях: закладах охорони здоров’я, науково-дослідних установах, на виробничих підприємствах. Нещасні випадки можуть статися, якщо неналежним чином забезпечуються заходи контролю стану джерела випромінювання, його використання здійснюється з технологічними порушеннями тощо.
Наслідки для здоров’я від нещасного випадку на виробництві, пов’язаного з радіацією, можуть варіюватися від їхньої відсутності до дуже серйозних, залежно від кількох факторів:
- типу і кількості радіоактивного матеріалу
- часу, проведеного людьми поблизу радіоактивного матеріалу
- близькості людини до радіоактивного матеріалу.
Як захистити себе: якщо людина працює на об’єкті, де використовується джерело випромінювання, слід дотримуватись правил безпеки та негайно повідомляти відповідні служби у разі виникнення надзвичайних ситуацій на виробництві. У випадку аварії необхідно перебувати якомога далі від місця її виникнення. Якщо людина отримала опромінення, необхідно якомога скоріше звернутись по медичну допомогу.
Саттю створено за матеріалами:
Types of Radiation Emergencies. National Center for Environmental Health (NCEH), 2018.
Довідник рятувальника. Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Український науково-дослідний інститут цивільного захисту, 2013.