Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Як самостійно провести знезараження після радіаційної надзвичайної ситуації

Як людина опинилась на вулиці під час надзвичайної ситуації радіаційного характеру, слід не лише послуговуватись правилом «зайти у приміщення, перебувати в ньому перші 24 години надзвичайної ситуації, стежити за оновленнями інформації», але й провести знезараження. Це допоможе убезпечити себе від негативних наслідків опромінення. 

Видалення радіаційних матеріалів з певного об'єкта, місця та у випадках, коли йдеться про людину, називається дезактивацією. 

У домашніх умовах дезактивацію можна провести за допомогою водопровідної води, навіть якщо органами влади та службами екстреного реагування її буде заборонено пити. 

Далі наводимо покроковий план самостійної дезактивації

1. Зніміть верхній шар одягу 

Якщо зняти верхній шар одягу, можна видалити 90% радіоактивного матеріалу. 

Знімаючи одяг, слід бути дуже обережними, щоб запобігти розпорошенню радіоактивного пилу. Після того, як одяг знято, його необхідно покласти у поліетиленовий пакет чи у герметичний контейнер. Пакет чи контейнер треба зберігати в місці, недоступному для дітей і тварин. 

2. Прийміть душ 

Прийміть теплий душ, використовуючи велику кількістю мила. Не вмикайте надто гарячу воду, не тріть і не дряпайте шкіру, адже вона допомагає захистити внутрішні органи від радіоактивних матеріалів.

Вимийте волосся шампунем або милом. Не використовуйте кондиціонер, оскільки це призведе до прилипання радіоактивного матеріалу до волосся.

Під час миття закривайте порізи та садна, щоб уникнути потрапляння радіоактивного матеріалу у відкриті рани.

Якщо душ не доступний: 

Вимийте руки, обличчя та частини тіла, які були непокриті, біля раковини. Використовуйте мило та багато води.

Якщо немає доступу до раковини, слід скористатись вологою серветкою, чистою мокрою тканиною або вологим паперовим рушником, щоб витерти частини тіла, які були відкриті. Особливу увагу варто приділити рукам і обличчю.

Обережно прочистіть порожнину носа (висякайтесь), протріть повіки, вії та вуха вологою серветкою, чистою мокрою тканиною або вологим паперовим рушником.

Використані серветки, тканину чи рушник треба покласти у поліетиленовий пакет або інший контейнер, який закривається, і помістити у недоступне місце, подалі від інших людей і домашніх тварин.

3. Одягніть чистий одяг

Перевдягніться в одяг, який зберігається у шафі, подалі від радіоактивних матеріалів.

Якщо у вас немає чистого одягу, зніміть верхній шар одягу, струсіть або почистіть його, прикриваючи ніс і рот, та знову одягніть.

Якщо у родині є немовлята, маленькі діти чи інші особи, яким може знадобитися допомога з миттям, спочатку прийміть душ чи вмийтесь самі.

Одягніть водонепроникні рукавички та пилозахисну маску (або використайте інший матеріал, щоб закрити рот).

Тримайте порізи та подряпини (як ваші, так і тих, кому ви допомагаєте) закритими під час миття, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у рану.

Після надання допомоги вимийте руки та обличчя.

 

 

Статтю створено за матеріалами: 

How to Self-Decontaminate after a Radiation Emergency. Centers for Disease Control and Prevention 

Радіаційна небезпека. Державна служба України з надзвичайних ситуацій