Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Опортуністичні інфекції та супутні захворювання

Профілактика, діагностика та лікування опортуністичних інфекцій (ОІ) є важливою складовою комплексної медичної допомоги хворим з ВІЛ-інфекцію та здійснюється усіма ланками медичної допомоги, відповідно до можливостей та профілю лікувального закладу. Заклади охорони здоров’я, які надають медичну допомогу хворим з ВІЛ-інфекцією, повинні бути оснащені комплектом діагностичного обладнання та ліками відповідно до табелю оснащення закладу.

Особливості перебігу опортуністичних інфекцій:

- притаманна дисемінація збудника з визначенням його в різних органах і тканинах;
- слабо піддаються специфічній терапії, часто рецидивують
- слабка специфічна імунна відповідь на опортуністичний збудник. Найпоширенішими опортуністичними інфекціями у Європейському регіоні та Україні є туберкульоз, бактеріальні інфекції, пневмоцистна пневмонія, герпетичні інфекції (оперізуючий лишай, герпетичні інфекції, викликані HHV-1, HHV-2 та HHV-5), кандидозний езофагіт, криптококовий менінгіт, токсоплазмоз. 

Первинна оцінка здоров'я ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД Пацієнт з невідомим статусом, у якого виявляються інфекції або захворювання, що часто притаманні хворим з ВІЛ-інфекцією, повинен отримати консультування та тестування відповідно до національного протоколу з ДКТ. Лікар зобов’язаний пояснити пацієнту доцільність тестування та важливість дізнатися результат для відповідного вибору тактики лікування, проте, пацієнт має право відмовитися від нього. Первинна оцінка здоров’я пацієнта повинна включати:

- передтестове консультування;

- проведення дослідження крові на визначення антитіл до ВІЛ ½ методом ІФА;

 - післятестове консультування (незалежно від отриманого результату) - огляд хворого;

 - Лабораторні та інструментальні дослідження :

- загальний аналіз крові;

- загальний аналіз сечі;

- біохімічні аналізи крові (АЛТ, АСТ, білірубін, креатинін)

- серологічні дослідження (маркери вірусних гепатитів, дослідження на сифіліс, зіскоб на гонорею та Ch.trachomatis, антитіла IgG до T.gondii, титр антигену Cryptococcus, дослідження на CMV інфекцію);

- інструментальні дослідження (рентгенографія органів грудної клітини, ультразвукове дослідження)

- Огляд «вузькими» спеціалістами (за показаннями)