Інфекційний контроль туберкульозу
Інфекційний контроль за туберкульозом (ІК ТБ) передбачає комплекс заходів, спрямованих на мінімізацію ризику передавання M. tuberculosis у популяціях. Інфекція передається від особи з туберкульозом (зазвичай — легеневим) до сприйнятливого індивідуума через вдихання інфекційного аерозолю, тобто дрібних часточок, які зважені у повітрі та містять життєздатні мікобактерії туберкульозу. В ІК ТБ виділяють три рівні контролю: адміністративний, контроль навколишнього середовища (інженерний) та захист органів дихання.
Адміністративні контроль є першим і найважливішим рівнем інфекційного контролю. Це заходи управління, спрямовані на зниження ризику контакту з людьми з інфекційним туберкульозом.
Другий рівень системи полягає у використанні засобів контролю навколишнього середовища для запобігання поширенню аерозолю і зниження його концентрації.
Третім рівнем є використання засобів захисту органів дихання в ситуаціях, що становлять високий ризик передавання M. tuberculosis.
Профілактика туберкульозу шляхом дотримання заходів інфекційного контролю має бути пріоритетною у лікувально-профілактичних закладах, місцях довгострокового перебування людей та проживання хворих на туберкульоз. Йдеться не лише про медичні заклади, а й про інші установи, які працюють з особами із груп високого ризику інфікування.