Результати досліджень
У 2021 році в Україні відбулося пілотне дослідження визначення одномоментної розповсюдженості інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги, та використання антимікробних препаратів в закладах охорони здоров’я, що надають цілодобову стаціонарну допомогу в Україні. Було проаналізовано дані 1450 пацієнтів.
За результатами дослідження було виявлено високу поширеність інфекцій області хірургічного втручання у відділеннях хірургічного профілю при одночасному високому рівні використання антимікробних препаратів (АМП); окрім того, розповсюдженим явищем є проведення периопераційної АМП-профілактика, тривалість якої перевищує 24 години.
Поширеність ІПНМД склала 5,7%, що значно перевищує дані, отримані за офіційною статистикою в 2019 році – 0,035%. Найбільше навантаження ІПНМД припало на ВАРІТ (16,7% від всіх пацієнтів відділення при одночасному високому рівні використання антимікробних препаратів (96,7% від всіх пацієнтів відділення).
Отримані дані свідчать про низьку ефективність АМП-профілактики та нагальну потребу перегляду організації заходів з ПІІК, ретельнішого моніторингу мікробіологічного профілю пацієнтів у відділеннях, впровадження адміністрування АМП.
Переглянути деталі дослідження ви можете за посиланнями:
За сприяння фахівців Центру громадського здоров’я, Міністерство охорони здоров’я України розробило Інструкцію з впровадження адміністрування антимікробних препаратів у ЗОЗ, які надають медичну допомогу в стаціонарних умовах. Інструкцію затверджено наказом МОЗ № 1614 та розроблено на виконання Національного плану дій щодо боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. З ухваленням наказу в Україні почали запроваджуватися сучасні підходи до профілактики, епідеміологічного нагляду та обліку інфекційних хвороб, пов’язаних із наданням медичної допомоги.