Оцінка ефективності та безпеки модифікованих короткострокових схем лікування рифампіцин-резистентного туберкульозу в Україні (2021)
M. tuberculosis є причиною смерті більшої кількості людей у світі, ніж будь-який інший збудник, а на ЛС-ТБ припадає третина смертей, обумовлених антибіотикорезистентністю. Рифампіцин-резистентний туберкульоз (Риф-ТБ) включає будь-яку резистентність M. tuberculosis до рифампіцину (Rif) — як монорезистентність, так і мультирезистентність (МЛС-ТБ), полірезистентність або широку лікарську стійкість (ШЛС-ТБ). Поширення Риф-ТБ є кризою у секторі громадського здоров’я, адже призводить до тяжких наслідків для хворих в усьому світі.
На Регіональній нараді ВООЗ із питань упровадження модифікованих короткострокових пероральних режимів лікування (грудень 2019 року, Київ) було прийнято рішення залучити 11 країн-учасниць (Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, Україна) до міждержавного операційного дослідження «Оцінка ефективності та безпеки модифікованих короткострокових схем лікування рифампіцин-резистентного туберкульозу» (дослідження мКРЛ ВООЗ).
В Україні дослідження мКРЛ ВООЗ відбувається під орудою Центру громадського здоров’я за підтримки Європейського регіонального бюро ВООЗ та Європейської програми з дослідження туберкульозу у співпраці з національними партнерами: Національним інститутом фтизіатрії і пульмонології імені Ф. Г. Яновського НАМН України та проєктом USAID «Підтримка заходів з контролю за туберкульозом в Україні».