Визначення причин непризначення або відтермінування призначення антиретровірусної терапії (АРТ) пацієнтам з туберкульозом (2022–2023)
Наявність ВІЛ підвищує ризик розвитку ТБ, а це посилює ураження імунної системи і може призводити до інших опортуністичних інфекцій. Таким чином, ко-інфекція ВІЛ/ТБ підвищує рівень смертності серед ВІЛ-інфікованих пацієнтів.
Згідно з чинним Протоколом надання медичної допомоги при ко-інфекції ВІЛ/ТБ, «призначення антиретровірусної терапії (АРТ) усім хворим на ТБ/ВІЛ здійснюється незалежно від кількості клітин CD4 і підвищує ефективність лікування цих хворих». Але поєднання антимікобактеріальної терапії та АРТ може ускладнити лікування через особливості їх взаємодії, токсичну дію препаратів і труднощі у досягненні прихильності до лікування через необхідність прийому значної кількості таблеток.
Такі явища можуть призводити до непризначення та відтермінування призначення АРТ, що впливає на рівень виліковуваності та смертності серед пацієнтів з ко-інфекцією ВІЛ/ТБ.
Це дослідження спрямоване на зменшення смертності від ко-інфекції ВІЛ/ТБ шляхом підвищення вчасного призначення АРТ пацієнтам і складається з трьох компонентів:
1) аналіз нормативно-правової бази (протоколів та схем лікування) щодо настанов із призначення АРТ хворим на ко-інфекцію ВІЛ/ТБ (кабінетне дослідження);
2) глибинні інтерв’ю з лікарями, які призначають АРТ хворим на ко-інфекцію ВІЛ/ТБ (якісне дослідження);
3) структуроване опитування лікарів, які призначають АРТ хворим на ко-інфекцію ВІЛ/ТБ (кількісне дослідження).
Таким чином буде виявлено можливі прогалини у нормативно-правовій базі, що регулює призначення АРТ хворим на ко-інфекцію ВІЛ/ТБ, з’ясовано причини непризначення або відтермінування призначення АРТ хворим на ко-інфекцію ВІЛ/ТБ, поширеність цих причин та можливих факторів непризначення або відтермінування.
- Протокол
- Інструментарій (анкета/гайд)
- Кабінетне дослідження