Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
28 липня відзначають Всесвітній день гепатитів
28.07.2018
14:00

28 липня відзначають Всесвітній день гепатитів

28 липня відзначається Всесвітній день гепатитів. Цьогоріч Усесвітній день боротьби з гепатитом проходить під гаслом «Діагностувати і лікувати гепатит».

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.

У 2017 р. в Україні офіційно зареєстровано 20 846 випадків вірусного гепатиту В (ВГВ) та 52 448 вірусного гепатиту С (ВГС). Проте, відповідно до оцінних даних ВООЗ та оцінки національних експертів, в Україні ВГB інфіковано близько 1,5% населення, ВГC — близько 5%. Значна частина хворих не знає про свою хворобу.

Існує п'ять основних вірусів гепатиту — типи A, B, C, D і E. Кожен із цих типів може мати серйозні наслідки для здоров'я. Зокрема, гепатити В і С призводять до розвитку хронічного захворювання у сотень мільйонів людей і, в цілому, є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки.

Причиною гепатиту А і Е, зазвичай, є вживання в їжу заражених харчових продуктів або води.

Гепатити В, С і D, як правило, передаються через контакт із інфікованими рідинами організму. Найчастіше передача цих вірусів відбувається при переливанні зараженої крові або її компонентів, при виконанні медичних маніпуляцій із використанням зараженого обладнання / інструментарію, споживанні наркотиків ін'єкційним шляхом та при незахищених статевих контактах.

За даними, представленими в «Глобальній доповіді ВООЗ про гепатит 2017», близько 325 мільйонів людей у світі живуть з хронічною інфекцією, викликаною вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C.

Переважна більшість цих людей не має доступу до необхідного для порятунку життя тестування та лікування. В результаті мільйони людей перебувають під загрозою повільного розвитку хронічної хвороби печінки, раку і смерті.

Гепатит В — це хвороба печінки, яку викликає вірус гепатиту В (ВГВ). Цей вірус порушує роботу печінки, проте частина людей після інфікування одужує самостійно та позбувається вірусу.

Прихований (інкубаційний) період для гепатиту В становить від 2 до 6 місяців. Перші ознаки гепатиту В з'являються, в середньому, на 12 тижні після зараження. Симптоми з'являються у 70% хворих, їх виявляють частіше у дорослих, ніж у дітей.

Симптоми гепатиту В: втома, стомлюваність, втрата апетиту, жовтяниця, нудота, відчуття дискомфорту в правому підребер'ї, зміна кольору сечі (темніє) і калу (світлішає), болі в суглобах.

Шляхи передавання:

Гепатит В є небезпечним і для працівників охорони здоров'я, які можуть мати травми від уколів голками при догляді за пацієнтами, інфікованими ВГВ.

Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування ВГВ — це вакцинація.

Згідно з національним Календарем щеплень, першу дозу вакцини проти гепатиту В дитина має отримати упродовж першої доби життя, другу — у 2 місяці, третю — у 6 місяців.

Вакцинувати дітей треба, щоб захистити їх у майбутньому і знизити сумну статистику по гепатиту в Україні.

Станом на 1 липня 2018 р. в Україні наявні 1 805 242 дози рекомбінованої вакцини для профілактики ВГВ, яку діти можуть отримати безоплатно.

Яким чином гепатит В НЕ передається?

Вірус гепатиту В НЕ передається через столові прибори, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, використання громадських басейнів або аналогічних об'єктів.

Гепатит C — це хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту C (ВГС): цей вірус може викликати як гостру, так і хронічну інфекцію.

Інкубаційний період гепатиту С становить від 2 тижнів до 6 місяців. Після початкового інфікування приблизно 80% людей не мають ніяких симптомів.

У осіб з гострими симптомами може спостерігатися висока температура, втома, зниження апетиту, нудота, блювота, болі в області живота, потемніння сечі, кал сірого кольору, болі в суглобах і жовтяниця (пожовтіння шкіри і білків очей).

Близько 25% осіб, інфікованих ВГС самостійно позбавляються вірусу без лікування.

Вірус гепатиту С, в основному, передається під час контакту з інфікованою кров'ю.

Найпоширеніші шляхи передавання:

 • небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов'язані з контактом з кров'ю (татуювання, пірсинг тощо);
 • використання нестерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо, що містять сліди крові);
 • використання нестерильного ін'єкційного інструментарію для вживання наркотиків;
 • переливання крові та її компонентів.

Можливе також передавання інфекції під час незахищеного статевого контакту, але це відбувається рідко. Крім того, ВГС може передаватися від матері до дитини.

Вакцини проти гепатиту С не існує.

Яким чином гепатит С НЕ передається?

ВГС НЕ передається через грудне молоко, харчові продукти або воду, при побутових контактах, наприклад обіймах, поцілунках і споживанні продуктів і напоїв спільно з інфікованою особою.

За даними ВООЗ, за допомогою сучасних противірусних препаратів прямої дії можливо вилікувати понад 95% людей з вірусом гепатиту С.

Для прискорення подолання вірусних гепатитів, ВООЗ розробила Глобальну Стратегію сектору охорони здоров'я по вірусному гепатиту на 2016–2021 роки — «На шляху до ліквідації вірусних гепатитів».

Ключові цілі Стратегії до 2020 та 2030 років:

 • скорочення нових випадків хронічного гепатиту В та С на 30% до 2020 р. та на 90% до 2030 р.;
 • скорочення кількості смертей на 10% та 65% у 2020 та у 2030 р. відповідно.

Досягнути зазначених цілей передбачено шляхом:

 • підвищення рівня охоплення дітей послугами імунопрофілактики ВГВ (три дози вакцини);
 • попередження передачі гепатиту В від матері до дитини, що включає охоплення вакцинацією, дородове тестування та використання противірусних препаратів у вагітних жінок з ВГВ;
 • забезпечення безпеки донорської крові та її компонентів, ін'єкцій та хірургічних втручань;
 • впровадження програм зменшення шкоди для осіб, які вживають психоактивні речовини ін'єкційно (забезпечення доступу до стерильного ін'єкційного інструментарію та ефективних методів лікування залежності від психоактивних речовин);
 • розширення доступу до діагностики та лікування вірусних гепатитів В та С із використанням сучасних та найбільш ефективних методів діагностики та лікарських засобів.
Інші новини