Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
«А раптом хтось дізнається?»
13.04.2026
17:32

«А раптом хтось дізнається?» — страхи, які заважають розпочати ДКП/АРТ

«А раптом хтось дізнається? – питання, яке часто виникає у людей, коли мова заходить про початок прийому антиретровірусних препаратів — як для лікування ВІЛ (АРТ), так і для профілактики (доконтактної - ДКП або постконтактної - ПКП). 

Побоювання осуду, занепокоєння щодо конфіденційності або думки оточуючих можуть стримувати від прийняття важливих рішень для власного здоров’я. І нерідко саме перший крок здається найскладнішим. 

Водночас варто розуміти: цей страх — не про реальність, а про стигму, яка виникає через недостатню поінформованість. Стигма виникає там, де бракує знань. І саме знання допомагають її подолати, зменшити тривогу та приймати зважені рішення щодо свого здоров’я. Люди приймають антиретровірусні препарати не тому, що «з ними щось не так», а тому що піклуються про своє здоров’я. 

Антиретровірусні препарати — це не про «ярлики», а про турботу про себе: 

  • АРТ — дозволяє людям, які живуть з ВІЛ, підтримувати якість життя; 

  • ДКП — допомагає запобігти інфікуванню до можливого ризикованого контакту; 

  • ПКП — дає можливість знизити ризик інфікування після потенційно ризикованого контакту (наприклад, незахищений статевий контакт або професійні ризики). 

Важливо зауважити, що такі підходи стосуються не лише окремих ключових груп. Ризик інфікування може виникнути у різних життєвих ситуаціях, інколи навіть одноразово. Саме тому знання про можливості профілактики ВІЛ є актуальним для кожного з нас. 

Застосування АРТ, ДКП чи ПКП дозволяє: 

  • краще контролювати власне здоров’я; 

  • знизити ризики інфікування; 

  • почуватися впевненіше у повсякденному житті. 

Прийом антиретровірусних препаратів — це про відповідальність і турботу про своє здоров’я. 

Страх є природною реакцією, однак він не повинен ставати перешкодою для отримання необхідної медичної допомоги. Подолати думку «а раптом хтось дізнається?» — означає зробити крок до збереження свого здоров’я і кращої якості життя. 

Знання свого статусу, доступ до профілактики та відповідальне ставлення до здоров’я є важливими складовими збереження здоров’я як окремої людини, так і суспільства в цілому. 

Більше про АРВП за посиланнями у першому коментарі 

ДКП: як працюють таблетки й ін’єкції та чому можливість вибору важлива https://phc.org.ua/news/dokontaktna-profilaktika-vil-yak-pracyuyut-tabletki-y-inekcii-ta-chomu-mozhlivist-viboru 

Доконтактна профілактика: як захистити себе від ВІЛ, не чекаючи «критичного моменту» HTTPS://PHC.ORG.UA/NEWS/DOKONTAKTNA-PROFILAKTIKA-YAK-ZAKHISTITI-SEBE-VID-VIL-NE-CHEKAYUCHI-KRITICHNOGO-MOMENTU 

Доконтактна та постконтактна профілактика ВІЛ — захист, доступний кожному https://phc.org.ua/news/dokontaktna-ta-postkontaktna-profilaktika-vil-zakhist-dostupniy-kozhnomu 

Інші новини