Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Вакцинація від COVID-19 і COVAX: ніхто не виграє гонку, поки не переможуть усі
22.12.2020
11:00

Вакцинація від COVID-19 і COVAX: ніхто не виграє гонку, поки не переможуть усі

Розробка вакцини проти COVID-19 є найактуальнішим викликом сьогодення. Глобальна пандемія вже призвела до загибелі сотень тисяч пацієнтів і порушила звичний хід життя мільярдів людей. Впровадження вакцини не тільки допоможе зменшити масштаби трагедії й стримати пандемію, а й попередить збитки для світової економіки. Тільки забезпечення справедливого доступу до вакцини, особливо для захисту працівників охорони здоров’я і найбільш уразливих людей, дасть змогу пом’якшити наслідки пандемії для здоров’я населення й економіки.

Станом на 21 грудня 2020 року в Україні зареєстровано 979 506 підтверджених випадків COVID-19, зокрема:

  • 57 499, або 5,9% загальної кількості, — серед дітей (віком 0–19 років);
  • 48 755 — серед медичних працівників.

Найбільше підтверджених випадків припадає на вікову групу від 30 до 69 років (75,5%), а летальні випадки були зареєстровані головно серед людей старше 50 років (93,2%).

Уже на початку пандемії стало очевидним, що для зупинення глобальної кризи потрібні не просто вакцини проти COVID-19 — необхідно забезпечити доступ до них усім людям у світі, незалежно від їхньої фінансової спроможності.

Сьогодні таке рішення є — це COVAX, результат унікальної глобальної співпраці, до якої долучилося понад дві третини світу.

Що таке COVAX і як Україна до неї приєдналася

COVAX — світова ініціатива задля імунізації проти COVID-19 та подолання гострої фази пандемії. Її створено на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації (ГАВІ) за участі таких партнерів, як CEPI — Коаліція інновацій із готовності до епідемії, та ВООЗ — Всесвітня організація охорони здоров’я. Наразі ініціативу підтримали 183 країни, включно з Україною.

Мета ініціативи — максимізувати шанси на успішну розробку вакцин проти COVID-19 та виготовлення їх у кількості, необхідній для подолання кризи, і гарантувати, що платоспроможність не стане перешкодою для доступу до них. Отже, COVAX має законтрактувати 2 млрд доз вакцини проти COVID-19 у 2021 році, а також зберегти ринковий механізм ціноутворення та винагородити наукову й дослідницьку складові.

До ініціативи приєднуються країни, що інвестують у розробку вакцини, а також є окремий механізм фінансування — Gavi Advance Market Commitment for COVID-19 Vaccines (Gavi COVAX AMC), — що підтримує доступ до вакцин COVID-19 для країн із середнім та низьким рівнем доходу, які не можуть дозволити собі повністю платити за вакцини проти COVID-19. Це робить можливим рівний доступ до вакцини всіх країн, незалежно від їх платоспроможності. AMC фінансують переважно коштом офіційної допомоги з розвитку (Official Development Assistance), а також за рахунок внесків приватного сектора та благодійності.

Власне, у рамках цього механізму Україна і приєдналася до ініціативи COVAX. Першу частину заявки до ГАВІ було подано 7 грудня 2020 року, а вже 11 грудня її верифікували. Завдяки цьому наша країна зможе отримати щонайменше 8 млн доз вакцини від COVID-19, якими щеплять 4 млн українців. Вакцину постачатимуть поступово.

Які вакцини очікувати

Згідно з математичними моделюваннями, для отримання колективного імунітету за допомогою вакцинації і кардинального зниження рівня поширення інфекції та смертності ефективну вакцину мають отримати від 60% до 80% населення.

Науковці всього світу працюють над створенням вакцин проти COVID-19. Із понад 250 вакцин наразі є 4 основних кандидати, на які очікує Україна (більш оновлену інформацію читайте на сайті vaccination.covid19.gov.ua).

Коли будь-яка з портфельних вакцин COVAX успішно пройде клінічні випробування, виявиться як безпечною, так і ефективною, й отримає схвалення регулятора, доступні дози будуть розподіляти між усіма країнами-учасницями з однаковою швидкістю.

Окрім обов’язкової прекваліфікації ВООЗ, FDA, вакцина-кандидат має пройти національну реєстрацію в країнах перед постачанням. Державна реєстрація лікарських засобів відбувається на основі заяви до центрального виконавчого органу, який впроваджує державну політику у галузі охорони здоров’я (Міністерство охорони здоров’я України).

У Постанові Кабінету Міністрів України від 26 травня 2005 року № 376 визначено Порядок державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів і розміри збору за їх державну реєстрацію (перереєстрацію). В ній також зазначено, що державну реєстрацію здійснює Міністерство охорони здоров’я України, на основі розгляду заяви про реєстрацію продукту ДУ «Державний експертний центр МОЗ України».

Також існує прискорена — 5-денна — процедура оцінювання продукції, що зареєстрована національними регуляторними органами (НРО), наприклад, США, Швейцарії, Японії, Австралії, Канади, Китаю, Великобританії та Ізраїлю, або ж продукції, що пройшла централізовану процедуру авторизації компетентним органом ЄС для використання у межах ЄС. Така процедура була розроблена спеціально для прискореної реєстрації медичних препаратів для лікування та профілактики COVID-19, відповідно до Закону України від 04.11.2020 № 4314 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення профілактики коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Кабінет Міністрів України звільнив від оподаткування вакцини та лікарські засоби проти COVID-19 (постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 224 та від 28.10.2020 № 1033).

Наразі ще немає інформації, яка саме вакцина надійде в Україну в рамках програми COVAX, проте Уряд готує стратегії вакцинування за умов надходження будь-якої із перерахованих вакцин.

Важливо також врахувати, що доказові вакцини мають бути введені з інтервалом від 2 до 12 тижнів (станом на 19.03.2021, більш оновлену інформацію читайте на сайті vaccination.covid19.gov.ua).

Відповідно до результатів аудиту холодильного обладнання в Україні є потужності для отримання будь-якого варіанта вакцини, проте ми можемо зберігати різні обсяги доз. Найскладніше буде з холодовим ланцюгом із режимом –60...–80 °C, адже більшість таких потужностей зосереджено на національному рівні.

Реальна тривалість вакцинації залежатиме як від способу поширення вакцин серед населення, витрат часу на введення вакцин, витрат часу на логістику, так і від кількості доступних місць для вакцинації, кількості персоналу, залученого до вакцинації тощо.

Хто першочергово отримає вакцини проти COVID-19

Очевидно, що світовий попит буде переважати можливості виробляти вакцину протягом всього 2021 та 2022 років. Тож в умовах обмеженого доступу до вакцин постає необхідність визначення тих груп населення, які можуть отримати щеплення першими. На основі рекомендацій ВООЗ/SAGE та ETAGE та Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики (НТГЕІ) в Україні визначено 9 пріоритетних груп населення для вакцинації від COVID-19. Більш актуальну та повну інформацію щодо пріоритетних груп населення читайте на сайті vaccination.covid19.gov.ua.

У рамках 5-етапної кампанії з вакцинації у 2021 році поставлено амбітну мету охопити щепленнями щонайменше 50% населення країни у 2021 році. Більш актуальну інформацію про етапи розгортання вакцинації читайте на сайті vaccination.covid19.gov.ua.

Додатково до ініціативи COVAX Уряд закуповує вакцини коштом державного бюджету і з допомогою міжнародних донорів. Окрім цього Україна очікує на те, що вакцина з’явиться на вільному ринку (більш детально про шляхи отримання вакцин читайте на сайті vaccination.covid19.gov.ua).

Щеплення від COVID-19 в Україні буде добровільним для всіх груп населення і професійних груп та буде організовано так, щоб не заважати рутинній вакцинації відповідно до Календаря щеплень. Це убезпечить від зниження рівня вакцинації проти інших хвороб.

Додатково до ініціативи COVAX Уряд України розглядає можливість закупити вакцини коштом державного бюджету і з допомогою міжнародних донорів. На закупівлю вакцини Уряд вже заклав 2,6 млрд грн в держбюджеті.

Зважаючи на прогнозовану кількість вакцин, які Україна отримає від COVAX і планує закупити, наявних потужностей у нас вистачає. Якщо вдасться закупити більше вакцин, то будемо розгортати додаткові пункти щеплень: через мережу сімейних лікарів і створення тимчасових центрів вакцинації, наприклад, в аптеках. Адже 2019 року було оновлено вимоги до місць, у яких можна робити щеплення, відповідно до міжнародних стандартів.

Імунізація безпечною та ефективною вакциною проти COVID-19 є найважливішим компонентом стратегії Уряду України у подоланні гострої фази пандемії COVID-19.

Наші завдання:

  • зменшити тягар смертей і хвороб від пандемії COVID-19;
  • зменшити соціально-економічні потрясіння шляхом стримування передавання вірусу, скорочення кількості важких випадків захворювання і смерті або комбінації цих стратегій;
  • забезпечити безперервність життєво важливих послуг, включно з послугами охорони здоров’я.


Інформація оновлена станом на 19.03.2021 року, більш оновлену інформацію читайте на сайті vaccination.covid19.gov.ua.

Інші новини