Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Вакцинація стала ще доступнішою: знято застарілі обмеження щодо лікарів-ФОП і кабінетів щеплень
20.03.2019
11:34

Вакцинація стала ще доступнішою: знято застарілі обмеження щодо лікарів-ФОП і кабінетів щеплень

Відтепер лікарі, що надають медичну допомогу як фізичні особи — підприємці, також можуть робити щеплення. Так само змінилися вимоги до пунктів вакцинації: вони відповідають сучасним нормам і не містять зайвих обмежень.

Наказом МОЗ України від 1 лютого 2019 р. № 280 затверджено зміни до Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень.

Нині 100 лікарів-ФОП по всій країні вже уклали угоди з Національною службою здоров’я. Відповідно до угоди, вони мають надавати весь перелік послуг первинної медичної допомоги, зокрема — вакцинувати пацієнтів, які підписали з ними декларації. Зараз вони мають таку можливість, адже відтепер скрізь у Положенні, де було зазначено, що ця послуга може бути надана в закладі охорони здоров’я, додано «та місці надання медичних послуг ФОП». Дії та рішення, які раніше належали до компетенції керівника та працівників медичного закладу, тепер також доступні лікарям-ФОП.

Крім цього, модернізовано вимоги до місць, у яких можна робити щеплення. Поняття «кабінет щеплення» замінили на «пункт щеплення». Вимоги до нього відповідають сучасним нормам і не містять зайвих обмежень, які накладали положення про кабінет щеплень. Норми, викладені у Наказі Міністерства охорони здоров’я України від 31 грудня 2009 р. № 1095 «Питання організації роботи кабінетів щеплень», не актуальні. Тобто відтепер, відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, врегульовано вимоги не до окремих кабінетів, а до трьох базових факторів:

 • безпечності медичного імунобіологічного препарату;
 • інфекційного контролю (захист пацієнта і медичного працівника);
 • дотримання правил поводження з епідемічно небезпечними медичними відходами.

У новому наказі, зокрема, вже немає обмежень стосовно площі приміщення, у якому можна робити щеплення.

Пункт щеплення може бути тимчасовим — де вакцинують лише впродовж 24 годин.

Постійний пункт щеплення має бути оснащений:

 • холодильником для зберігання лікарських засобів;
 • термометром у холодильнику на другій полиці й термометром для валідації його показань;
 • сумкою-холодильником з двома комплектами холодових елементів і термометром;
 • столиком, що за розмірами здатний вмістити одну невелику сумку-холодильник, ін’єкційні матеріали і коробку для безпечної утилізації шприців;
 • наборами лікарських засобів та медичними виробами для надання медичної допомоги за невідкладних станів, а також аптечками для надання екстреної медичної допомоги;
 • коробкою для безпечної утилізації шприців;
 • кушеткою для проведення профілактичного щеплення і сповивання дитини за необхідності або стільцем;
 • облаштованим місцем для гігієни рук (вода, мило) — за неможливості обладнати місце для миття рук слід облаштувати дозатор з антисептиком для обробки шкіри рук;
 • бактерицидним опромінювачем або іншим пристроєм для знезараження повітря;
 • інформаційними матеріалами, плакатами з вакцинації для населення і навчальними посібниками, зокрема візуалізаційними матеріалами з надання екстреної медичної допомоги за невідкладних станів, які можуть виникнути після застосування імунобіологічних препаратів (за можливості);
 • термометром для вимірювання температури у приміщенні.

Тимчасові пункти щеплення можна облаштовувати без холодильника, достатньо мати дві сумки-холодильники з термометрами та відповідною кількістю холодових елементів залежно від обсягу вакцин.

Відповідні зміни також внесено до Державних санітарних норм і правил «Санітарно-протиепідемічні вимоги до закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну (медико-санітарну) допомогу», затверджених Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 2 квітня 2013 р. № 259.

Значно простіше тепер буде і підготувати документи для акредитації та пройти її. Також спрощено отримання ліцензії.

Інші новини