Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
REAct

REAct в Україні

Усунення немедичних бар’єрів на шляху доступу до профілактики та лікування — мета впровадження системи REAct в Україні

Альянс громадського здоров’я, мережа «100% життя» і Центр громадського здоров’я МОЗ України починають впровадження в Україні системи REAct, яка сприятиме усуненню немедичних бар’єрів на шляху протидії ВІЛ і туберкульозу.

REAct (Rights — Evidence — Action, або Права — Докази — Дія) є системою документування та реагування на порушення прав представників уразливих до ВІЛ та ТБ груп. Кожен випадок ненадання людям з груп, уразливих до цих хвороб, якісних послуг, дискримінації чи іншого порушення прав зменшує ефективність заходів з протидії поширенню цих епідемій, перериває лікування і відвертає від профілактики. Саме тому Альянс, «100% життя» і ЦГЗ, у співпраці з Frontline AIDS (Велика Британія), адаптували до українських реалій та почали впровадження розробленої британськими колегами системи REAct, яка вже зарекомендувала себе в інших регіонах світу.

Метою REAct є створення інструменту, який дає змогу фіксувати інформацію про індивідуальні порушення прав представників уразливих груп у різних регіонах України, через повідомлення до місцевих організацій, які працюють із такими групами. Такі повідомлення будуть аналізувати з метою отримання узагальнених даних про порушення прав і розробки відповідних національних стратегій. Водночас, метою системи є не лише документування та розробка національних рекомендацій, а й надання консультації чи допомоги стосовно кожної конкретної ситуації порушення прав і забезпечення того, аби не допустити їх повторення в майбутньому, як на індивідуальному, так і на системному рівні.

Для пілотного етапу проєкту впровадження системи REAct обрано регіони міст Київ, Дніпро, Кривий Ріг та Одеса. Із урахуванням результатів пілотного етапу, в подальшому заплановано поширення системи REAct на інші регіони України.

Нагадаємо, що усунення немедичних (зокрема таких, що стосуються порушень прав людини) бар’єрів на шляху доступу до профілактики та лікування ВІЛ і туберкульозу є важливим компонентом міжнародних зусиль із подолання цих епідемій. У цьому напрямку працюють у десятках країн світу, зокрема і в Україні, що є частиною стратегії Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією на 2017–2022 роки.

Ми докладемо зусиль, аби система REAct зробила вагомий внесок для усунення таких бар’єрів в Україні.