Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Тестування на ВІЛ

Тестування на ВІЛ
Сайт про тестування #ТЕСТпоруч
Сайт про тестування #ТЕСТпоруч
Корисно для фахівців НУО
Корисно для фахівців НУО

Тестування на ВІЛ

В Україні близько 257 000 людей живуть з ВІЛ, і тільки 70% із них знають про свій діагноз. Це майже 80 000 ВІЛ-інфікованих людей, які залишаються не діагностованими та не знають про свій ВІЛ-позитивний статус. Щоби покращити виявлення ЛЖВ, необхідне тестування на ВІЛ.

Показання до тестування на ВІЛ визначено наказом МОЗ України від 05.04.2019 № 794 «Про удосконалення системи управління якістю лабораторних досліджень у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу».

Людині, яка мала незахищений статевий акт, рекомендовано пройти тестування на ВІЛ щонайменше через чотири тижні після ситуації. Також не рідше одного разу на рік потрібно проходити тестування на ВІЛ людям, які належать до ключових та уразливих груп. Ще одна категорія людей, яким необхідно пропонувати тестування на ВІЛ-інфекцію, це люди з індикаторними станами та симптомами, що можуть свідчити про ймовірність ВІЛ-інфекції в організмі.

Зокрема до таких станів та симптомів відноситься: немотивована втрата ваги тіла або лихоманка тривалістю понад 1 місяць, вірусний гепатит B та/або C, симптоми туберкульозу, молочниця ротової порожнини або грибкове ураження нігтів, рецидивні бактеріальні інфекції верхніх дихальних шляхів або бактеріальні пневмонії.

Також тестування на ВІЛ обов’язково пропонується, донорам крові або її компонентів, дітям, які народжені матерями з ВІЛ-інфекцією, та вагітним жінкам.

В Україні отримати послуги з тестування на ВІЛ-інфекцію можна:

  • в закладах охорони здоров’я, що гарантовано 13 пакетами програми медичних гарантій (це сімейні лікарі, заклади амбулаторного та хірургічного профілів та інші);
  • на базі неурядових організацій, що працюють з ключовими та уразливими групами людей;
  • вдома та самостійно за допомогою оральних тестів, які можна замовити безоплатно на сайті https://prozdorovia.in.ua, http://oraltest.org.ua.

Знайти найближчий пункт тестування на ВІЛ можна у чат-боті #ТЕСТпоруч https://t.me/HIVfree_bot і на сайті https://testporuch.phc.org.ua. Тут можна зрозуміти власні ризики щодо ВІЛ, а також дізнатися де і як пройти тестування: у медичному закладі, дружній неурядовій організації чи самостійно вдома.