Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Тестування на ВІЛ

Тестування на ВІЛ
Сайт про тестування #ТЕСТпоруч
Сайт про тестування #ТЕСТпоруч
Корисно для фахівців НУО
Корисно для фахівців НУО

Тестування на ВІЛ

Наразі в Україні близько 257 тисяч людей живуть з ВІЛ, і тільки 70% із них знають про свій діагноз. Це близько 80 тисяч ВІЛ-інфікованих людей, які наразі ще залишаються не діагностованими та не знають про свій ВІЛ-позитивний статус. Для того, щоб покращити виявлення ЛЖВ, необхідно проводити тестування на ВІЛ. 

До тестування на ВІЛ є покази, які визначені наказом МОЗ №794 «Про удосконалення системи управління якістю лабораторних досліджень у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу». 

Людині, яка мала незахищений статевий акт, рекомендовано пройти тестування на ВІЛ щонайменше через чотири тижні після ситуації. Також не рідше одного разу на рік потрібно проходити тестування на ВІЛ людям, які належать до ключових та уразливих груп. Ще одна категорія людей, яким необхідно пропонувати тестування на ВІЛ-інфекцію, це люди з індикаторними станами та симптомами, що можуть свідчити про ймовірність ВІЛ-інфекції в організмі.

Зокрема до таких станів та симптомів відноситься: немотивована втрата ваги тіла або лихоманка тривалістю понад 1 місяць, вірусний гепатит B та/або C, симптоми туберкульозу, молочниця ротової порожнини або грибкове ураження нігтів, рецидивуючі бактеріальні інфекції верхніх дихальних шляхів або бактеріальні пневмонії.

Також тестування на ВІЛ обов’язково пропонується, донорам крові або її компонентів, дітям, які народжені матерями з ВІЛ-інфекцією, та вагітним жінкам.

В Україні отримати послуги з тестування на ВІЛ-інфекцію можна:

— в закладах охорони здоров’я, що гарантовано 13 пакетами програми медичних гарантій (це сімейні лікарі, заклади амбулаторного та хірургічного профілів та інші),

— на базі неурядових організацій, що працюють з ключовими та уразливими групами людей,

— вдома та самостійно за допомогою оральних тестів, які можна замовити безоплатно на сайті prozdorovia.in.ua, http://oraltest.org.ua/.

Знайти найближчий пункт тестування на ВІЛ можна у чат-боті #ТЕСТпоруч https://t.me/HIVfree_bot та на сайті https://testporuch.phc.org.ua/. Тут можна зрозуміти власні ризики щодо ВІЛ, а також дізнатися де і як пройти тестування: у медичному закладі, дружній неурядовій організації чи самостійно вдома.