Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
​​​​​​​Чи є у вас депресія? Пояснюємо, кому й коли потрібно пройти скринінг на депресію
05.10.2023
09:42

​​​​​​​Чи є у вас депресія? Пояснюємо, кому й коли потрібно пройти скринінг на депресію

Депресія - поширений психічний розлад, від якого, за оцінками ВООЗ на кінець березня 2023 року, у всьому світі страждають 5% дорослих. Він характеризується порушенням сну, апетиту та концентрації, швидкою втомлюваністю, постійним смутком та відсутністю інтересу чи задоволення від занять, які раніше були для вас приємними. 

Депресія - одна з причин інвалідності у всьому світі, вона робить значний внесок у глобальний тягар хвороб. Вона може протікати з рецедивами та фазами полегшення, а її наслідки можуть суттєво вплинути на здатність людини функціонувати та жити повноцінним життям.

Існують психологічні та фармакологічні методи лікування депресії. Однак у країнах з низьким та середнім рівнем доходу послуги з лікування та підтримки при депресії часто відсутні або недостатньо розвинені. За оцінками, понад 75% людей, які страждають на психічні розлади в цих країнах, не отримують лікування.

Ознаками депресії можуть бути:

 • постійний сумний, тривожний чи "порожній" настрій;
 • розлади сну - коротка тривалість, дуже раннє пробудження або занадто довгий сон;
 • зниження апетиту та втрата маси тіла або підвищення апетиту та збільшення маси тіла;
 • втрата інтересу чи задоволення від занять, які колись були приємними;
 • занепокоєння чи дратівливість;
 • проблеми з концентрацією уваги, запам'ятовуванням чи ухваленням рішень;
 • втома чи втрата енергії;
 • думки про смерть чи самогубство.

Перераховані вище ознаки - причина пройти скринінг на депресію. Та пам’ятайте, що скринінг не є професійним діагнозом.

Пройти скринінг на депресію можна як офлайн у вашого сімейного лікаря або у фахівця з психічного здоров’я, так й онлайн за цим посиланням: https://bit.ly/3oGeeZR 

Як проводяться обстеження на депресію?

Обстеження на депресію зазвичай є короткими тестами з кількома варіантами відповідей, у яких запитують про ваші симптоми протягом останніх двох тижнів. Ви можете побачити такі питання: "Скільки днів ви не відчували особливого задоволення від занять, які вам раніше подобалися?", "Скільки днів ви почувалися пригніченим, надто втомленим?", "Скільки днів ви замислювалися про самогубство?", "Як довго у вас тривають проблеми із засинанням?". 

Запитання насправді можуть бути різними. Після проходження тесту високий бал може вказувати на високий ризик депресії, а низький бал може вказувати на відсутність депресії або необхідність спостереження в інший час. Поговоріть з фахівцем про те, що результати можуть означати для вас.

Скринінги вказують на наявність або відсутність депресивних симптомів та за потреби є кроком для направлення на подальше обстеження. Вам слід звернутися до лікаря або кваліфікованого фахівця у сфері психічного здоров'я, якщо ви відчуваєте п'ять або більше вказаних вище симптомів протягом понад двох тижнів або якщо симптоми досить серйозні й заважають вашому повсякденному життю.

Шкала Бека — класичний тест для долікарської оцінки вираженості депресії. Цей опитувальник складений на основі спостережень клінічних хворих. Шкала Занга також є однією з найпопулярніших методик діагностики депресії. Тест допомагає виявити соматичні, психологічні, поведінкові та афективні прояви захворювання.

Навіщо проходити скринінги на депресію?

 1. Клінічна депресія - серйозне медичне захворювання.
 2. Депресія може призвести до самогубства. Тож скринінг на депресію може стати інструментом профілактики самогубств. 
 3. Іноді люди з депресією помилково вважають, що симптоми депресії є "нормальною частиною життя".
 4. Клінічна депресія вражає чоловіків і жінок різного віку, рас та соціально-економічних груп.
 5. Депресія може виникати одночасно та ускладнювати інші захворювання.

Про депресію у цифрах

 • За оцінками ВООЗ на кінець березня 2023 року, від депресії страждає 3,8% населення, у тому числі 5% дорослих (4% серед чоловіків і 6% серед жінок) і 5,7% дорослих віком від 60 років. Загалом приблизно 280 мільйонів людей у світі страждають від депресії. 
 • Депресія приблизно на 50% частіше зустрічається серед жінок, ніж чоловіків. 
 • У всьому світі понад 10% вагітних і жінок, які щойно народили, переживають депресію. 
 • Хоч відомі ефективні методи лікування психічних розладів, понад 75% людей у країнах з низьким та середнім рівнем доходу не отримують лікування.

Діагностика та лікування депресії

Депресію поділяють на три типи залежно від кількості та важкості симптомів, а також впливу на функціонування людини: легку, помірну й важку. Лікування призначається відповідно до ступеня важкості депресії.

Психологічні методи є першими методами лікування депресії. Їх можна комбінувати з антидепресантами при помірній та важкій депресії. Підбір антидепресанта — компетенція лікаря-психіатра, прийом ліків відбувається лише під його наглядом.  

Психологічні методи лікування можуть навчити нових способів мислення, подолання труднощів та взаємин з іншими людьми. Вони можуть включати розмовну терапію за участю професіоналів офлайн чи онлайн. Доступ до психологічного лікування можна отримати через посібники із самодопомоги, веб-сайти та програми. Наприклад, в нашій країні діє Всеукраїнська програма ментального здоров’я за підтримки першої леді Олени Зеленської "Ти як?". 

Затвердженими методами лікування, залежно від ступеня розладу, є психотерапія в методі КПТ (когнітивно-поведінкова терапія) та медикаментозна терапія (визначені лікарем антидепресанти) як у поєднанні, так і в самостійній терапії.

Інші новини