Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Що треба знати про вакцинацію від гепатиту B
12.03.2019
13:58

Що треба знати про вакцинацію від гепатиту B

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.

Запобігти захворюванню на гепатит B можна завдяки безпечній і ефективній вакцинації. Діти мають отримати три дози вакцини: перше щеплення — протягом 24 год від народження, другу дозу — у місячному віці й третю — у шість місяців. Новонароджених вакцинують державним коштом.

В Україні найгірша ситуація із захворюваністю на гепатит B у тих регіонах, де охоплення імунізацією було дуже низьким з різних причин (проблеми з постачанням у минулому, погані планування та моніторинг запасів, помилки лікарів, вагання серед населення).

Вакцину проти гепатиту B було введено до програми імунізації дітей лише 2001 р. за підтримки Глобального альянсу з вакцин та імунізації (GAVI). Тож люди, що народилися до 2001 р., не мають щеплення від гепатиту В. Фахівці Центру громадського здоров’я радять цим людям звернутися до свого лікаря та проконсультуватися щодо імунізації. Зокрема, дорослі можуть придбати вакцину в аптеках. Для вакцинації проти вірусного гепатиту B в Україні застосовують вакцину «ЕУВАКС B»/EUVAX B (вакцина для профілактики гепатиту В, рекомбінантна рідка — суспензія для ін’єкцій, 10 мкг/дозу по 0,5 мл (1 доза) у флаконах, № 10 у пачці).

Завдяки вакцинації від гепатиту B захворюваність на вірусні гепатити серед населення України зменшилася з 26,2 на 100 000 у 1991 р. до 3,3 в 2017 р. Водночас показники охоплення щепленнями проти гепатиту B (Hepb3) погіршуються: з 83,8% у 2008 р. до 57% у 2017 р.

Шляхи передавання гепатиту B:

  • незахищені статеві контакти;
  • від матері до дитини під час народження;
  • небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом із кров’ю (татуювання, пірсинг, косметологічні процедури тощо);
  • використання нестерильного ін’єкційного інструментарію для вживання наркотиків.

Вірус гепатиту B не передається через столові прибори, унаслідок годування груддю, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, користування громадськими басейнами чи подібними об’єктами.

Поширенню вірусу гепатиту B можна запобігти таким чином:

  • уникайте контактів з кров’ю та рідинами організму інших людей;
  • уникайте непотрібних ін’єкцій — обирайте пероральні ліки замість ін’єкцій там, де це можливо;
  • уникайте випадкових статевих контактів, завжди використовуйте презерватив;
  • ніколи не діліться персональними бритвами чи зубними щітками, манікюрними ножицями та іншими засобами індивідуального користування;
  • використовуйте тільки стерилізовані інструменти для пірсингу, татуювання, косметичних процедур;
  • вагітним жінкам, у яких діагностовано гепатит B, слід порадитися зі своїм лікарем про те, як запобігти передаванню вірусу до дитини.

Найефективніший захист від інфікування ВГB — це вакцинація.

Інші новини