Перейти до основного вмісту
10.10.2019
16:11

Україна зазнає тиску від тютюнової індустрії — дані Глобального індексу втручання

10-го жовтня відбулась презентація першого Глобального індексу втручання тютюнової індустрії. За результатами дослідження, Україна посіла 15 місце в рейтингу за цим індексом. Найвищий індекс втручання тютюнової індустрії в Японії, найнижчий — у Великої Британії. За методологією дослідження, що вищий бал, тим сильніше втручання тютюнової індустрії.

Дослідження ілюструє рівень втручання тютюнових компаній на прийняття державних рішень та ефективні стратегії протидії цьому втручанню. Цей звіт виявив випадки очевидного тиску тютюнової промисловості на формування політики, а також недотримання Керівних принципів Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

Серед ключових фактів втручання тютюнової індустрії в політику в Україні впродовж січня 2017-го — грудня 2018 року такі:

  • члени парламенту, зокрема комітету ВРУ з питань податкової та митної політики піддавались впливу тютюнової індустрії;
  • компанія «Філіп Морріс Україна» проводила заходи соціальної відповідальності у рамках співпраці із Харківською обласною радою;
  • групи впливу тютюнової промисловості зосереджували увагу на відтермінуванні прийняття проектів законів № 2820 та 4030a щодо контролю над тютюновими виробами;
  • Державна фіскальна служба підписала Меморандум про взаєморозуміння з Українською асоціацією виробників тютюнових виробів «Укртютюн» стосовно того, що уряд приймає підтримку з боку тютюнової промисловості у боротьбі з незаконною торгівлею;
  • тютюнова індустрія зустрічається з політиками, депутатами, урядовцями, проте відомості про ці зустрічі не розголошуються;
  • тютюнові компанії, порушуючи закон, надавали благодійні внески неприбутковим організаціям, аналітичним центрам, благодійним фондам, які, у свою чергу, мають вплив на політиків та представників державних органів;
  • Кабінет Міністрів України затвердив проект мирової угоди між «Філіп Морріс Україна» та Україною, яка передбачає скасування Державною фіскальною службою України податкового повідомлення на суму 635,3 млн грн.

«Україна має стійку тенденцію до зниження рівня поширеності тютюну, але 23% населення все ще є споживачами тютюнових виробів. Для боротьби із впливом виробників тютюну ми працюємо над усуненням усіх контактів з представниками тютюнової індустрії при впровадженні державних норм, підвищенням обізнаності населення, впровадження кодексу державного службовця, збільшення податків та акцизів тощо. Усі ми маємо пам’ятати про те, що протягом року близько 85 000 українців помирають через хвороби, спричинені тютюнокурінням» — зазначив заступник генерального директора Центру громадського здоров’я Владислав Збанацький.

 

Всього у звіті зафіксовано сім індикаторів втручання тютюнової індустрії у формування політики: конфлікт інтересів; привілеї для тютюнової промисловості; прозорість; профілактичні заходи; рівень участі у розробці політики; так звані заходи у сфері соціальної відповідальності бізнесу; форми «необов’язкової/нав’язливої» взаємодії.

«Україна ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну у 2006 році. Відповідно до статті 5.3 РКБТ ВООЗ, Україна має захищати інтереси громадського здоров’я від втручання з боку тютюнової індустрії. Згідно з українським законодавством тютюнові компанії не можуть надавати фінансову підтримку організаціям та політичним партіям. Проте корпорації навмисно порушують закон, так звані благодійні пожертви, соціальні проекти — це корупція, яка призвела до того, що тютюнова промисловість безкарно агресивно рекламує тютюнові вироби і куріння серед дітей», — Лілія Олефір, виконавча директорка Центру громадянського представництва «Життя».

 

Глобальний індекс втручання тютюнової індустрії був вперше запроваджений Альянсом Південно-Східній Азії з боротьби проти тютюну (South-East Asia Tobacco Control Alliance) як регіональний звіт за підтримки проєкту «Зупинимо тютюнові організації та вироби» Благодійного Фонду Блумберга та є частиною глобальної публікації Всесвітнього центру ефективного управління контролем над тютюном (Global Centre for Good Governance in Tobacco Control) у Школі глобальних досліджень Університету Таммасат.

«Перший Глобальний індекс втручання тютюнової індустрії вказує, що зусилля урядів з протидії втручання з боку тютюнової промисловості не є достатньо ефективними. Прогрес у цій сфері потрібен у всіх країнах. Багатьом із них бракує прозорості у відносинах між урядом та тютюновою промисловістю. Державні відомства, які не опікуються питаннями охорони здоров’я, залишаються вразливими до втручання і тиску з боку тютюнової галузі. Тютюнова індустрія продовжує отримувати стимули для ведення свого бізнесу», — розповіла Бангон Рітіфакді, виконавча директорка Всесвітнього центру ефективного управління контролем над тютюном.

 

У дослідженні експерти радять дієві інструменти, як захистити політику громадського здоров’я, зокрема:

1) заборонити спонсорство тютюнової промисловості, що відбувається під прикриттям соціальної відповідальності бізнесу;

2) запровадити прозору процедуру взаємодії з тютюновою промисловістю і зробити публічною всю документацію щодо взаємодії з тютюновою промисловістю;

3) усунути будь-які привілеї для тютюнової промисловості, наприклад, безмитні сигарети для іноземних туристів;

4) вимагати звітування від тютюнової промисловості про витрати на маркетинг та лобіювання;

5) прийняти Кодекс поведінки про взаємодію з тютюновою промисловістю для посадових осіб.

Інші новини