Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
За 7 місяців 2022 року в Україні 57 людей постраждали від укусів змій
05.08.2022
13:42

За 7 місяців 2022 року в Україні 57 людей постраждали від укусів змій

Станом на 31 липня 2022 року в Україні зареєстрували 57 звернень по медичну допомогу, пов’язаною з ураженням зміїною отрутою. Серед постраждалих 10 дітей до 17 років і 27 жінок. 

Звернення надходили зі Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Запорізької, Полтавської, Рівненської, Хмельницької, Чернівецької та Чернігівської областей. Летальних випадків зареєстровано не було. 

Зокрема, за аналогічний період 2021 року було зафіксовано 61 звернення через укуси змій, серед постраждалих 21 дитина до 17 років і 22 жінки, а у 2020 році — 43 звернення, з них 10 від дітей до 17 років і 23 від жінок.

Непоодинокі випадки укусів змій реєструються в Україні попри заборону відвідування лісів, адже бойові дії охопили близько 600 тисяч гектарів лісових земель.

Нагадаємо, місцями проживання змій є узлісся, лісові галявини, лісосмуги, порослі чагарником яри й балки, степові схили з чагарниками. У сонячний день вони можуть вигріватися на стежці, на пнях.

Щороку жертвами отруйних змій стають десятки людей — переважно через власну необачність чи нерозважливість.

Уберегтися від укусів змій можна, якщо дотримуватися простих правил:

1. Не руками, а ціпком

Не торкайтеся неперевірених предметів руками.

Натрапити на небезпечних плазунів можна в лісі, парку, в полі чи на сіножаті, а то й на власному подвір’ї. Змій багато в заболочених місцевостях, біля зарослих озер і ставків, у горах та степах. Ці тварини часто ховаються у старих пнях, копицях сіна, під каменями або стовбурами повалених дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком.

2. Перевіряйте

Не сідайте, якщо не перевірили місце.

Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду, пошурхотіть чи постукайте в тому місці палицею. Це відлякає змію. Зазвичай вони тікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси та одразу ж ховаються або відповзають подалі. Однак у спеку їхня поведінка може змінюватися, тож убезпечте себе цією простою дією.

3. Не наближайтеся і не торкайтеся

Змії агресивні у відповідь.

У більшості випадків змії, які мешкають в Україні, намагаються втекти, щойно помічають людину; агресію проявляють лише в разі небезпеки. Гадюки активні в денний час: як усі холоднокровні, вони полюбляють грітися на осонні. Зазвичай люди зазнають укусів, якщо випадково наступають, сідають чи лягають на рептилію. Однак буває, що змія стає об’єктом своєрідного полювання з боку людини. Якщо ви побачили змію, відійдіть убік без різких рухів: безпечна відстань — 1,5–2 м. Не намагайтеся зловити чи вбити змію — саме так і відбувається більшість укусів.

4. Одягайтеся відповідно

Підготуйтеся до походу.

Якщо вирушаєте до місцевості, де потенційно можуть мешкати плазуни, надягайте одяг, що захистить від укусів. Це мають бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани треба заправити в черевики.

Головна допомога для постраждалого — медична, тому якнайшвидше доправте його до лікарні. Вже у медзакладі можуть прийняти рішення ввести антитоксин, але через ризик побічних явищ його призначають лише у важких випадках.

Більше порад у брошурі про змій України і правила безпечної поведінки з ними.

Інші новини