Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом
24.03.2018
13:00

24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом

В Україні ця недуга забирає щорічно понад 4 000 осіб, кожного дня помирають 10 пацієнтів. І хоча в останні роки фіксується певне покращення ситуації, лише у 2017 році зареєстровано 21 995 нових випадків туберкульозу. При цьому, за даними ВООЗ, близько 20% випадків захворювання в Україні не виявляються, а основною проблемою залишається резистентний туберкульоз, тобто нечутливий до традиційних ліків, який вимагає більш тривалого та вартісного лікування і має нижчі шанси на успішний результат. Якщо порівнювати захворюваність в Україні та інших країнах ЄС, то захворюваність в Україні в 10 разів вище, аніж в сусідніх країнах.

Проте 2018 рік має стати переломним у подоланні туберкульозу в Україні. Саме зараз для цього є всі передумови, оскільки вперше в Україні впроваджується комплексний підхід до протидії туберкульозу із залученням ресурсів держави і недержавного сектору, об’єднуються виконавча і законодавча гілка влади, міжнародні, громадські, пацієнтські організації.

По-перше, активно впроваджуються новітні методи ранньої діагностики туберкульозу, які дозволяють швидше виявити туберкульоз та швидше призначити відповідне лікування. На даний момент в закладах охорони здоров’я знаходяться понад 60 сучасних апаратів GeneXpert, які дозволяють встановити діагноз туберкульоз протягом 2-4 годин, а також діагностувати мультирезистетні форми туберкульозу. Протягом 2018-2020 років в рамках реалізації гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією системи GeneXpert будуть додатково закуплені майже для всіх госпітальних округів в межах регіону. Також для ранньої діагностики хіміорезистентного ТБ зі стійкістю до основних груп препаратів та своєчасного призначення адекватних схем лікування планується додатково інсталювати 2 системи для проведення лінійного зонд аналізу HAIN в Одеську та Дніпропетровську області, таким чином у 7 регіонах України буде доступне таке обладнання до кінця року.

По-друге, закупівля ліків проти туберкульозу повністю профінансована державою. Це вперше, коли пацієнти повністю забезпечені лікуванням за державні кошти. У 2018 році видатки  державного бюджету на програму боротьби з туберкульозом складають близько 650 млн. грн. Це дозволяє закуповувати в повному обсязі усі препарати та витратні матеріали для діагностики і лікування хворих на туберкульоз, у тому числі з резистентними формами. В Україні до номенклатурного переліку лікарських засобів для закупівлі за кошти державного бюджету у 2018 році включені всі рекомендовані препарати, рекомендовані ВООЗ, в тому числі Деламанід та Бедаквілін. Бедаквілін уже поданий на реєстрацію в Україні, а це означає, що тисячі український пацієнтів з мультирезистентним туберкульозом отримали шанс на одужання. Це новітній засіб для лікування мультирезистентного ТБ, який є ефективним і скорочує час лікування хворих на ТБ з 18-24 місяців до 12 місяців.

По-третє, відбувається перехід до моделі амбулаторного лікування, при якому в центр уваги поставлені інтереси пацієнта, а послугами соціального супроводу пацієнтів охоплюються всі області України. У багатьох країнах світу вже відмовились від практики тривалого перебування в стаціонарі пацієнтів за кількома причинами: це економічно не виправдано, несе ризик виникнення мультирезистентності, а пацієнти не зацікавлені перебувати довго на лікуванні через бажання якнайшвидше повернутися до роботи та нормального життя. Тобто ані пацієнт, ані держава в цих країнах не зацікавлені в тривалій госпіталізації. Натомість амбулаторна модель знижує ризики перехресного інфікування. Пацієнти не випадають із соціального життя, продовжують роботу, не ізольовані від близьких. В Україні вже є відповідний досвід: 96% пацієнтів в проектах Мережі вилікували туберкульоз амбулаторно при супроводі соціального працівника.  При цьому одужання  в цілому по країні – 72%.

Також скоро буде прийнята національна програма боротьби з туберкульозом в Україні. Консолідованими зусиллями держави і недержавного сектору ми можемо забезпечити цілісний і системний підхід до протидії туберкульозу, а значить наші шанси подолати туберкульоз високі як ніколи раніше.

До Всесвітнього Дня боротьби з туберкульозом в Україні відбулись багато спільних заходів держави і недержавного сектору, щоб привернути увагу до проблеми туберкульозу. Так, на цьому тижні:

  • в стінах Парламенту була презентована фотовиставка «Туберкульоз очима пацієнтів» зі світлинами людей, яких торкнулася проблема ТБ. Їі організатор – Ольга Клменко, людина, яка перемогла туберкульоз і тепер допомагає це зробити іншим.
  • У Верховній Раді відбувся національний Круглий стіл для консультацій з громадськістю щодо підготовки участі нашої країни в першій світовій Нараді високого рівня Генеральної Асамблеї ООН, що буде присвячена виключно питанням туберкульозу.
  • будівлю Верховної Ради «підсвітили» на знак єднання у боротьбі із захворюванням та прихильності нашої держави справі подолання світової епідемії туберкульозу.

Також у багатьох регіонах України до Дня боротьби з туберкульозом проводяться інформаційні кампанії та вуличні акції, роз’яснювальна робота.

А сьогодні у Києві червоним кольором засяє найбільша будівля Києва – ТРЦ «Гулівер».

Зупинимо туберкульоз разом!

Брифінг про нові кроки з подолання туберкульозу дивіться за посиланням: https://youtu.be/jF-22GT7xbM

Інші новини